| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $54M | $55M | $53M | -1.7% | 2.1% |
| Op. Income | -$4M | -$4M | -$8M | -8.5% | 51.1% |
| Gross Margin | 17.5% | 21.5% | 15.4% | -4.1pp | 2.0pp |
| Net Margin | -13.7% | -19.1% | -19.5% | 5.4pp | 5.8pp |
| EPS (Diluted) | $-1.57 | $-2.29 | $-2.48 | 31.4% | 36.7% |
| Free Cash Flow | -$6M | -$3M | -$6M | -82.8% | -6.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $54M |
| Cost of Revenue | $45M |
| GROSS PROFIT | $9M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $13M |
| Cost & Expenses | $58M |
| OPERATING INCOME | -$4M |
| Interest Income | $427.0K |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$7M |
| Income Tax Expense | $14.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$7M |
| D&A | $31M |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | $28M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$7M |
| Depreciation & Amortization | $31M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $13M |
| Change in Working Capital | -$44M |
| OPERATING CASH FLOW | -$6M |
| Capital Expenditure | -$218.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$222.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$218.0K |
| Net Debt Issuance | $3M |
| Common Stock Repurchased | -$84.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$22.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$6M |
| Net Change in Cash | -$3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $38M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $64M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $102M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $91.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $106M |
| Account Payables | $974.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $18M |
| Long-Term Debt | $87M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $513.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $88M |
| TOTAL LIABILITIES | $106M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $92M |
| Retained Earnings | -$92M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$280.0K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$280.0K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $106M |
| Total Debt | $88M |
| Net Debt | $50M |