| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $55M | $49M | $60M | 12.8% | -8.0% |
| Op. Income | -$4M | $43M | -$5M | -108.6% | 23.2% |
| Gross Margin | 21.5% | 18.6% | 19.6% | 2.9pp | 1.9pp |
| Net Margin | -19.1% | -29.5% | -10.1% | 10.4pp | -9.1pp |
| EPS (Diluted) | $-2.29 | $-3.66 | $-1.42 | 37.4% | -61.3% |
| Free Cash Flow | -$3M | -$19M | $4M | 83.5% | -189.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $55M |
| Cost of Revenue | $43M |
| GROSS PROFIT | $12M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $59M |
| OPERATING INCOME | -$4M |
| Interest Income | $620.0K |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$7M |
| INCOME BEFORE TAX | -$11M |
| Income Tax Expense | $20.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$11M |
| D&A | $30M |
| EBIT | -$5M |
| EBITDA | $24M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$11M |
| Depreciation & Amortization | $30M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $16M |
| Change in Working Capital | -$40M |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | -$301.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$297.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$301.0K |
| Net Debt Issuance | -$22M |
| Common Stock Repurchased | -$163.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$22M |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | -$25M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $41M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $63M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $103M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $91.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $107M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $18M |
| Long-Term Debt | $84M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $770.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $85M |
| TOTAL LIABILITIES | $103M |
| Common Stock | $10.0K |
| Additional Paid-In Capital | $90M |
| Retained Earnings | -$86M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $4M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $107M |
| Total Debt | $84M |
| Net Debt | $44M |