| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | $3M | $3M | 9.8% | 0.6% |
| Op. Income | -$468.6K | -$612.7K | -$22M | 23.5% | 97.9% |
| Gross Margin | 31.6% | 26.7% | 35.4% | 4.9pp | -3.7pp |
| Net Margin | -7.6% | -8.5% | 296.5% | 0.8pp | -304.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.03 | $-0.03 | $1.01 | 2.1% | -102.8% |
| Free Cash Flow | -$1M | $88.7K | $12M | -1256.4% | -108.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | -$468.6K |
| Interest Income | $212.9K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $212.9K |
| INCOME BEFORE TAX | -$255.7K |
| Income Tax Expense | $1.9K |
| Net Income from Continuing Ops | -$257.6K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$257.6K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$257.6K |
| D&A | $47.5K |
| EBIT | -$468.6K |
| EBITDA | -$423.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$257.6K |
| Depreciation & Amortization | $45.6K |
| Stock-Based Compensation | $46.8K |
| Deferred Income Tax | -$658.1K |
| Other Non-Cash Items | $326.6K |
| Change in Working Capital | -$216.6K |
| OPERATING CASH FLOW | -$713.2K |
| Capital Expenditure | -$312.7K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$2M |
| Sales/Maturities of Investments | $2M |
| Other Investing Activities | -$81.7K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$393.5K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $9M |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $5M |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $19M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $8M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $19M |
| TOTAL ASSETS | $38M |
| Account Payables | $731.7K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $249.0K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $119.7K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5M |
| TOTAL LIABILITIES | $7M |
| Common Stock | $46.8K |
| Additional Paid-In Capital | $14M |
| Retained Earnings | $17M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $31M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $31M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $38M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | -$28.1K |