| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $13M | — | $18M | — | -26.0% |
| Op. Income | -$25M | — | $902.0K | — | -2858.7% |
| Gross Margin | 34.0% | — | 37.9% | — | -3.9pp |
| Net Margin | 63.5% | — | 7.2% | — | 56.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.85 | — | $0.13 | — | 553.8% |
| Free Cash Flow | $11M | — | -$1M | — | 1112.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $13M |
| Cost of Revenue | $9M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $288.2K |
| Selling & Marketing | $65.4K |
| General & Administrative | $59.9K |
| SG&A Expenses | $125.3K |
| Other Expenses | $29M |
| Operating Expenses | $29M |
| Cost & Expenses | $38M |
| OPERATING INCOME | -$25M |
| Interest Income | $520.8K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $34M |
| INCOME BEFORE TAX | $9M |
| Income Tax Expense | $317.4K |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $230.3K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $8M |
| Depreciation & Amortization | $230.3K |
| Stock-Based Compensation | $289.7K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$339.5K |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $11M |
| Capital Expenditure | -$98.4K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$19M |
| Sales/Maturities of Investments | $2M |
| Other Investing Activities | -$88.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$17M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $171.3K |
| NET CASH FROM FINANCING | $171.3K |
| FREE CASH FLOW | $11M |
| Net Change in Cash | -$6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $17M |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $6M |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $29M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $10M |
| TOTAL ASSETS | $39M |
| Account Payables | $267.5K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $732.1K |
| Other Current Liabilities | $153.5K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $113.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5M |
| TOTAL LIABILITIES | $7M |
| Common Stock | $46.2K |
| Additional Paid-In Capital | $13M |
| Retained Earnings | $19M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $32M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $32M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $39M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | -$66.9K |