| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $11M | $12M | $12M | -11.7% | -7.1% |
| Op. Income | -$3M | -$6M | -$6M | 54.6% | 53.5% |
| Gross Margin | 38.4% | -57.3% | -13.9% | 95.7pp | 52.4pp |
| Net Margin | -24.4% | -50.5% | -11.9% | 26.1pp | -12.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.03 | $-0.07 | $-0.02 | 62.7% | -64.5% |
| Free Cash Flow | -$4M | -$2M | -$3M | -93.0% | -56.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $11M |
| Cost of Revenue | $7M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $4M |
| General & Administrative | $151.1K |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $14M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $101.8K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $236.7K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $39.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $224.6K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $224.6K |
| Stock-Based Compensation | $194.2K |
| Deferred Income Tax | $39.1K |
| Other Non-Cash Items | $868.7K |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$4M |
| Capital Expenditure | -$216.6K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$18M |
| Sales/Maturities of Investments | $1M |
| Other Investing Activities | $1.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$17M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $21M |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | $324.3K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $9M |
| Short-Term Investments | $21M |
| Net Receivables | $9M |
| Inventory | $7M |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $47M |
| PP&E (Net) | $5M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $8M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $169.1K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $13M |
| TOTAL ASSETS | $60M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $790.6K |
| Deferred Revenue | $718.5K |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $12M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $6.3K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5M |
| TOTAL LIABILITIES | $17M |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $382M |
| Retained Earnings | -$341M |
| Treasury Stock | -$103.1K |
| Accum. Other Comp. Income | $1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $43M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $43M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $60M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | -$5M |