| Metric | Q3 2025 | Q2 2025 | Q3 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $485M | $505M | — | -3.9% | — |
| Op. Income | $52M | $39M | — | 32.5% | — |
| Gross Margin | 24.1% | 22.6% | — | 1.5pp | — |
| Net Margin | 4.9% | 3.2% | — | 1.7pp | — |
| EPS (Diluted) | $1.17 | $0.81 | — | 44.4% | — |
| Free Cash Flow | $38M | $38M | — | -2.1% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $485M |
| Cost of Revenue | $368M |
| GROSS PROFIT | $117M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $65M |
| Operating Expenses | $65M |
| Cost & Expenses | $434M |
| OPERATING INCOME | $52M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $17M |
| Other Income/Expenses | -$16M |
| INCOME BEFORE TAX | $36M |
| Income Tax Expense | $12M |
| Net Income from Continuing Ops | $24M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $24M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $24M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $53M |
| EBITDA | $61M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $485M |
| Cost of Revenue | $368M |
| GROSS PROFIT | $117M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $65M |
| Operating Expenses | $65M |
| Cost & Expenses | $434M |
| OPERATING INCOME | $52M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $17M |
| Other Income/Expenses | -$16M |
| INCOME BEFORE TAX | $36M |
| Income Tax Expense | $12M |
| Net Income from Continuing Ops | $24M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $24M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $24M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $53M |
| EBITDA | $61M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $24M |
| Depreciation & Amortization | $18M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $600.0K |
| Other Non-Cash Items | -$5M |
| Change in Working Capital | $10M |
| OPERATING CASH FLOW | $50M |
| Capital Expenditure | -$12M |
| Acquisitions (Net) | $12M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $400.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $800.0K |
| Net Debt Issuance | -$45M |
| Common Stock Repurchased | -$4M |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | -$500.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$51M |
| FREE CASH FLOW | $38M |
| Net Change in Cash | -$500.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $38M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $192M |
| Inventory | $400M |
| Other Current Assets | $53M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $683M |
| PP&E (Net) | $751M |
| Goodwill | $317M |
| Intangible Assets | $108M |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | $9M |
| Other Non-Current Assets | $25M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.2B |
| TOTAL ASSETS | $1.9B |
| Account Payables | $156M |
| Short-Term Debt | $32M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $71M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $260M |
| Long-Term Debt | $918M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $37M |
| Other Non-Current Liabilities | $56M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.1B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.3B |
| Common Stock | $300.0K |
| Additional Paid-In Capital | $329M |
| Retained Earnings | $511M |
| Treasury Stock | -$232M |
| Accum. Other Comp. Income | -$63M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $546M |
| Minority Interest | $300.0K |
| TOTAL EQUITY | $546M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.9B |
| Total Debt | $1.0B |
| Net Debt | $990M |