| Metric | Q2 2025 | Q1 2025 | Q2 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $505M | $457M | $563M | 10.6% | -10.4% |
| Op. Income | $39M | $27M | $58M | 44.8% | -32.0% |
| Gross Margin | 22.6% | 23.2% | 21.6% | -0.6pp | 1.0pp |
| Net Margin | 3.2% | -3.0% | 4.8% | 6.3pp | -1.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.81 | $-0.68 | $1.25 | 219.1% | -35.2% |
| Free Cash Flow | $38M | -$37M | $10M | 203.8% | 280.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $505M |
| Cost of Revenue | $391M |
| GROSS PROFIT | $114M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $75M |
| Operating Expenses | $75M |
| Cost & Expenses | $466M |
| OPERATING INCOME | $39M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $17M |
| Other Income/Expenses | -$15M |
| INCOME BEFORE TAX | $24M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $16M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $16M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $16M |
| D&A | $18M |
| EBIT | $57M |
| EBITDA | $75M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $505M |
| Cost of Revenue | $391M |
| GROSS PROFIT | $114M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $75M |
| Operating Expenses | $75M |
| Cost & Expenses | $466M |
| OPERATING INCOME | $39M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $17M |
| Other Income/Expenses | -$15M |
| INCOME BEFORE TAX | $24M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $16M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $16M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $16M |
| D&A | $18M |
| EBIT | $57M |
| EBITDA | $75M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $16M |
| Depreciation & Amortization | $18M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $700.0K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $11M |
| OPERATING CASH FLOW | $51M |
| Capital Expenditure | -$12M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$10M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$22M |
| Net Debt Issuance | -$12M |
| Common Stock Repurchased | -$10M |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$25M |
| FREE CASH FLOW | $38M |
| Net Change in Cash | $5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $38M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $212M |
| Inventory | $405M |
| Other Current Assets | $53M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $708M |
| PP&E (Net) | $756M |
| Goodwill | $319M |
| Intangible Assets | $112M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $8M |
| Other Non-Current Assets | $28M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.2B |
| TOTAL ASSETS | $1.9B |
| Account Payables | $169M |
| Short-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $272M |
| Long-Term Debt | $963M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $36M |
| Other Non-Current Liabilities | $57M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.1B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.4B |
| Common Stock | $300.0K |
| Additional Paid-In Capital | $326M |
| Retained Earnings | $489M |
| Treasury Stock | -$228M |
| Accum. Other Comp. Income | -$61M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $527M |
| Minority Interest | $300.0K |
| TOTAL EQUITY | $527M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.9B |
| Total Debt | $1.1B |
| Net Debt | $1.0B |