| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $234M | $233M | $243M | 0.6% | -3.7% |
| Op. Income | $41M | $39M | $36M | 5.2% | 12.5% |
| Gross Margin | 41.1% | 39.7% | 36.1% | 1.4pp | 5.0pp |
| Net Margin | 39.5% | 11.9% | 12.2% | 27.6pp | 27.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.98 | $0.29 | $0.32 | 237.9% | 206.2% |
| Free Cash Flow | $45M | $43M | $64M | 3.9% | -29.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $234M |
| Cost of Revenue | $138M |
| GROSS PROFIT | $96M |
| R&D Expenses | $21M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $35M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $56M |
| Cost & Expenses | $194M |
| OPERATING INCOME | $41M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $38M |
| Income Tax Expense | -$54M |
| Net Income from Continuing Ops | $93M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $93M |
| Net Income Deductions | $200.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $92M |
| D&A | $16M |
| EBIT | $40M |
| EBITDA | $56M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $234M |
| Cost of Revenue | $138M |
| GROSS PROFIT | $96M |
| R&D Expenses | $21M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $35M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $56M |
| Cost & Expenses | $194M |
| OPERATING INCOME | $41M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $38M |
| Income Tax Expense | -$54M |
| Net Income from Continuing Ops | $93M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $93M |
| Net Income Deductions | $200.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $92M |
| D&A | $16M |
| EBIT | $40M |
| EBITDA | $56M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $93M |
| Depreciation & Amortization | $16M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | -$60M |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | $7M |
| OPERATING CASH FLOW | $66M |
| Capital Expenditure | -$20M |
| Acquisitions (Net) | $200.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$20M |
| Net Debt Issuance | $69M |
| Common Stock Repurchased | -$25M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$173M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$117M |
| FREE CASH FLOW | $45M |
| Net Change in Cash | -$71M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $69M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $147M |
| Inventory | $153M |
| Other Current Assets | $12M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $380M |
| PP&E (Net) | $218M |
| Goodwill | $941M |
| Intangible Assets | $97M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $81M |
| Other Non-Current Assets | $16M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.4B |
| TOTAL ASSETS | $1.7B |
| Account Payables | $91M |
| Short-Term Debt | $14M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $17M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $166M |
| Long-Term Debt | $70M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $6M |
| Other Non-Current Liabilities | $15M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $109M |
| TOTAL LIABILITIES | $275M |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $1.6B |
| Retained Earnings | -$18M |
| Treasury Stock | -$62M |
| Accum. Other Comp. Income | -$100M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.5B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.5B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.7B |
| Total Debt | $102M |
| Net Debt | $34M |