| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $868M | — | — | — | — |
| Op. Income | $118M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 39.3% | — | — | — | — |
| Net Margin | 17.3% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $1.59 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $134M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $868M |
| Cost of Revenue | $527M |
| GROSS PROFIT | $342M |
| R&D Expenses | $93M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $131M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $223M |
| Cost & Expenses | $750M |
| OPERATING INCOME | $118M |
| Interest Income | $200.0K |
| Interest Expense | $14M |
| Other Income/Expenses | -$14M |
| INCOME BEFORE TAX | $105M |
| Income Tax Expense | -$46M |
| Net Income from Continuing Ops | $150M |
| Net Income from Discontinued Ops | $200.0K |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $150M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $150M |
| D&A | $63M |
| EBIT | $119M |
| EBITDA | $182M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $868M |
| Cost of Revenue | $527M |
| GROSS PROFIT | $342M |
| R&D Expenses | $93M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $131M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $223M |
| Cost & Expenses | $750M |
| OPERATING INCOME | $118M |
| Interest Income | $200.0K |
| Interest Expense | $14M |
| Other Income/Expenses | -$14M |
| INCOME BEFORE TAX | $105M |
| Income Tax Expense | -$46M |
| Net Income from Continuing Ops | $150M |
| Net Income from Discontinued Ops | $200.0K |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $150M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $150M |
| D&A | $63M |
| EBIT | $119M |
| EBITDA | $182M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $150M |
| Depreciation & Amortization | $63M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$61M |
| Other Non-Cash Items | $44M |
| Change in Working Capital | -$14M |
| OPERATING CASH FLOW | $182M |
| Capital Expenditure | -$49M |
| Acquisitions (Net) | -$78M |
| Purchases of Investments | -$4M |
| Sales/Maturities of Investments | $400.0K |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$130M |
| Net Debt Issuance | $68M |
| Common Stock Repurchased | -$45M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$180M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$131M |
| FREE CASH FLOW | $134M |
| Net Change in Cash | -$79M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $69M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $147M |
| Inventory | $153M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $380M |
| PP&E (Net) | $218M |
| Goodwill | $941M |
| Intangible Assets | $97M |
| Long-Term Investments | $6M |
| Tax Assets | $81M |
| Other Non-Current Assets | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.4B |
| TOTAL ASSETS | $1.7B |
| Account Payables | $91M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $17M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $166M |
| Long-Term Debt | $70M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $6M |
| Other Non-Current Liabilities | $15M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $109M |
| TOTAL LIABILITIES | $275M |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $1.6B |
| Retained Earnings | -$18M |
| Treasury Stock | -$62M |
| Accum. Other Comp. Income | -$100M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.5B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.5B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.7B |
| Total Debt | $102M |
| Net Debt | $34M |