| Metric | Q3 2022 | Q2 2022 | Q3 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $178M | $188M | $233M | -5.2% | -23.5% |
| Op. Income | -$10M | $27M | $39M | -137.1% | -125.6% |
| Gross Margin | 21.8% | 40.3% | 39.7% | -18.4pp | -17.9pp |
| Net Margin | 1.5% | -129.2% | 11.9% | 130.7pp | -10.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.03 | $-2.64 | $0.29 | 101.1% | -89.9% |
| Free Cash Flow | $8M | $13M | $43M | -33.6% | -80.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $178M |
| Cost of Revenue | $139M |
| GROSS PROFIT | $39M |
| R&D Expenses | $18M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $31M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $49M |
| Cost & Expenses | $188M |
| OPERATING INCOME | -$10M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | -$14M |
| Income Tax Expense | -$16M |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $13M |
| EBIT | -$13M |
| EBITDA | $400.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | $13M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | -$4M |
| Other Non-Cash Items | $6M |
| Change in Working Capital | -$5M |
| OPERATING CASH FLOW | $19M |
| Capital Expenditure | -$11M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$11M |
| Net Debt Issuance | $4M |
| Common Stock Repurchased | -$19M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$100.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$14M |
| FREE CASH FLOW | $8M |
| Net Change in Cash | -$6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $42M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $129M |
| Inventory | $195M |
| Other Current Assets | $12M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $377M |
| PP&E (Net) | $178M |
| Goodwill | $702M |
| Intangible Assets | $88M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $91M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.1B |
| TOTAL ASSETS | $1.4B |
| Account Payables | $58M |
| Short-Term Debt | $10M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $28M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $131M |
| Long-Term Debt | $78M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $500.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $38M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $125M |
| TOTAL LIABILITIES | $257M |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $1.7B |
| Retained Earnings | -$240M |
| Treasury Stock | -$103M |
| Accum. Other Comp. Income | -$135M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.2B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.2B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.4B |
| Total Debt | $96M |
| Net Debt | $54M |