| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $197M | $178M | $234M | 10.6% | -15.9% |
| Op. Income | $35M | -$10M | $41M | 456.6% | -13.1% |
| Gross Margin | 42.4% | 21.8% | 41.1% | 20.6pp | 1.3pp |
| Net Margin | -105.5% | 1.5% | 39.5% | -107.0pp | -145.1pp |
| EPS (Diluted) | $-2.30 | $0.03 | $0.98 | -7949.8% | -334.7% |
| Free Cash Flow | $39M | $8M | $45M | 374.7% | -12.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $197M |
| Cost of Revenue | $114M |
| GROSS PROFIT | $84M |
| R&D Expenses | $16M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $32M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $48M |
| Cost & Expenses | $162M |
| OPERATING INCOME | $35M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$244M |
| INCOME BEFORE TAX | -$209M |
| Income Tax Expense | -$500.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$208M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$208M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$208M |
| D&A | $12M |
| EBIT | -$207M |
| EBITDA | -$195M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$208M |
| Depreciation & Amortization | $12M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $4M |
| Other Non-Cash Items | $238M |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | $47M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | $100.0K |
| Purchases of Investments | -$400.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $400.0K |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$7M |
| Net Debt Issuance | -$34M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$600.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$33M |
| FREE CASH FLOW | $39M |
| Net Change in Cash | $7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $48M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $135M |
| Inventory | $170M |
| Other Current Assets | $10M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $362M |
| PP&E (Net) | $174M |
| Goodwill | $471M |
| Intangible Assets | $85M |
| Long-Term Investments | $6M |
| Tax Assets | $75M |
| Other Non-Current Assets | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $822M |
| TOTAL ASSETS | $1.2B |
| Account Payables | $41M |
| Short-Term Debt | $11M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $17M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $99M |
| Long-Term Debt | $45M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $3M |
| Other Non-Current Liabilities | $35M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $92M |
| TOTAL LIABILITIES | $191M |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $1.7B |
| Retained Earnings | -$448M |
| Treasury Stock | -$103M |
| Accum. Other Comp. Income | -$122M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $993M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $993M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.2B |
| Total Debt | $65M |
| Net Debt | $16M |