| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $106M | $172M | $96M | -38.6% | 9.9% |
| Op. Income | -$43M | -$506.0K | -$23M | -8360.3% | -89.7% |
| Gross Margin | 23.5% | 35.8% | 29.5% | -12.4pp | -6.0pp |
| Net Margin | -32.4% | 0.9% | -16.6% | -33.3pp | -15.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.76 | $0.16 | $-1.58 | -575.0% | 51.9% |
| Free Cash Flow | $14M | $67M | -$7M | -80.0% | 300.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $106M |
| Cost of Revenue | $81M |
| GROSS PROFIT | $25M |
| R&D Expenses | $8M |
| Selling & Marketing | $34M |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $49M |
| Other Expenses | $11M |
| Operating Expenses | $68M |
| Cost & Expenses | $149M |
| OPERATING INCOME | -$43M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $37.0K |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$40M |
| Income Tax Expense | -$5M |
| Net Income from Continuing Ops | -$34M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$34M |
| Net Income Deductions | -$27M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$8M |
| D&A | $5M |
| EBIT | -$40M |
| EBITDA | -$35M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$34M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $300.0K |
| Deferred Income Tax | -$431.0K |
| Other Non-Cash Items | $25M |
| Change in Working Capital | $24M |
| OPERATING CASH FLOW | $19M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | $1.0K |
| Purchases of Investments | $2.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $7M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $2M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$195.0K |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4M |
| FREE CASH FLOW | $14M |
| Net Change in Cash | $19M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $145M |
| Short-Term Investments | $17M |
| Net Receivables | $41M |
| Inventory | $210M |
| Other Current Assets | $16M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $429M |
| PP&E (Net) | $144M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $8M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $23M |
| Other Non-Current Assets | $30M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $206M |
| TOTAL ASSETS | $635M |
| Account Payables | $36M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $90M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $2M |
| Other Non-Current Liabilities | $38M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $81M |
| TOTAL LIABILITIES | $172M |
| Common Stock | $517.0K |
| Additional Paid-In Capital | $90M |
| Retained Earnings | $370M |
| Treasury Stock | -$3M |
| Accum. Other Comp. Income | $6M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $463M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $463M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $635M |
| Total Debt | $49M |
| Net Debt | -$96M |