| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $172M | $176M | $187M | -1.9% | -7.8% |
| Op. Income | -$506.0K | -$253.0K | $17M | -100.0% | -102.9% |
| Gross Margin | 35.8% | 34.9% | 41.5% | 0.9pp | -5.6pp |
| Net Margin | 0.9% | 1.2% | 7.9% | -0.3pp | -7.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.16 | $0.21 | $1.45 | -23.8% | -89.0% |
| Free Cash Flow | $67M | -$23M | $58M | 389.6% | 16.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $172M |
| Cost of Revenue | $111M |
| GROSS PROFIT | $62M |
| R&D Expenses | $7M |
| Selling & Marketing | $41M |
| General & Administrative | $14M |
| SG&A Expenses | $55M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $62M |
| Cost & Expenses | $173M |
| OPERATING INCOME | -$506.0K |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $37.0K |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $907.0K |
| Income Tax Expense | -$715.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $944.0K |
| EBITDA | $6M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $574.0K |
| Deferred Income Tax | -$4M |
| Other Non-Cash Items | $98.0K |
| Change in Working Capital | $71M |
| OPERATING CASH FLOW | $74M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | $10.0K |
| Purchases of Investments | -$2M |
| Sales/Maturities of Investments | $5M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$4M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$3M |
| FREE CASH FLOW | $67M |
| Net Change in Cash | $66M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $127M |
| Short-Term Investments | $22M |
| Net Receivables | $80M |
| Inventory | $223M |
| Other Current Assets | $10M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $461M |
| PP&E (Net) | $145M |
| Goodwill | $11M |
| Intangible Assets | $8M |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | $23M |
| Other Non-Current Assets | $29M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $219M |
| TOTAL ASSETS | $680M |
| Account Payables | $43M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $99M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $2M |
| Other Non-Current Liabilities | $37M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $82M |
| TOTAL LIABILITIES | $181M |
| Common Stock | $517.0K |
| Additional Paid-In Capital | $90M |
| Retained Earnings | $407M |
| Treasury Stock | -$3M |
| Accum. Other Comp. Income | $4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $499M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $499M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $680M |
| Total Debt | $51M |
| Net Debt | -$76M |