| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $176M | $139M | $202M | 26.8% | -13.0% |
| Op. Income | -$253.0K | $46.0K | $11M | -650.0% | -102.2% |
| Gross Margin | 34.9% | 38.1% | 37.3% | -3.2pp | -2.3pp |
| Net Margin | 1.2% | 2.9% | 7.4% | -1.6pp | -6.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.21 | $0.39 | $1.46 | -46.2% | -85.6% |
| Free Cash Flow | -$23M | -$39M | -$8M | 39.8% | -195.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $176M |
| Cost of Revenue | $114M |
| GROSS PROFIT | $61M |
| R&D Expenses | $8M |
| Selling & Marketing | $40M |
| General & Administrative | $14M |
| SG&A Expenses | $54M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $62M |
| Cost & Expenses | $176M |
| OPERATING INCOME | -$253.0K |
| Interest Income | $857.0K |
| Interest Expense | $40.0K |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $856.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | -$180.0K |
| Deferred Income Tax | $32.0K |
| Other Non-Cash Items | -$38.0K |
| Change in Working Capital | -$25M |
| OPERATING CASH FLOW | -$18M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $45.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $8M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $2M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$3M |
| FREE CASH FLOW | -$23M |
| Net Change in Cash | -$20M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $60M |
| Short-Term Investments | $24M |
| Net Receivables | $129M |
| Inventory | $249M |
| Other Current Assets | $15M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $477M |
| PP&E (Net) | $145M |
| Goodwill | $11M |
| Intangible Assets | $8M |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | $19M |
| Other Non-Current Assets | $28M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $214M |
| TOTAL ASSETS | $692M |
| Account Payables | $50M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $109M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $2M |
| Other Non-Current Liabilities | $36M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $83M |
| TOTAL LIABILITIES | $192M |
| Common Stock | $517.0K |
| Additional Paid-In Capital | $89M |
| Retained Earnings | $409M |
| Treasury Stock | -$2M |
| Accum. Other Comp. Income | $4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $500M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $500M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $692M |
| Total Debt | $53M |
| Net Debt | -$8M |