| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $539M | $546M | $509M | -1.3% | 5.9% |
| Op. Income | $112M | $119M | $108M | -5.8% | 3.4% |
| Gross Margin | 39.1% | 41.2% | 39.6% | -2.1pp | -0.5pp |
| Net Margin | 16.2% | 16.9% | 16.0% | -0.7pp | 0.1pp |
| EPS (Diluted) | $1.19 | $1.26 | $1.12 | -5.6% | 6.2% |
| Free Cash Flow | $88M | $65M | $6M | 35.5% | 1257.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $539M |
| Cost of Revenue | $328M |
| GROSS PROFIT | $210M |
| R&D Expenses | $36M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $62M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $98M |
| Cost & Expenses | $426M |
| OPERATING INCOME | $112M |
| Interest Income | $6M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $114M |
| Income Tax Expense | $27M |
| Net Income from Continuing Ops | $87M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $87M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $87M |
| D&A | $50M |
| EBIT | $119M |
| EBITDA | $169M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $539M |
| Cost of Revenue | $328M |
| GROSS PROFIT | $210M |
| R&D Expenses | $36M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $62M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $98M |
| Cost & Expenses | $426M |
| OPERATING INCOME | $112M |
| Interest Income | $6M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $114M |
| Income Tax Expense | $27M |
| Net Income from Continuing Ops | $87M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $87M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $87M |
| D&A | $50M |
| EBIT | $119M |
| EBITDA | $169M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $87M |
| Depreciation & Amortization | $50M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $1M |
| Other Non-Cash Items | $60.0K |
| Change in Working Capital | -$48M |
| OPERATING CASH FLOW | $98M |
| Capital Expenditure | -$10M |
| Acquisitions (Net) | $22.0K |
| Purchases of Investments | -$146.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$54M |
| Net Debt Issuance | -$5M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$40M |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$43M |
| FREE CASH FLOW | $88M |
| Net Change in Cash | $545.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $40M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $282M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $271M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $593M |
| PP&E (Net) | $222M |
| Goodwill | $805M |
| Intangible Assets | $684M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $628M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.3B |
| TOTAL ASSETS | $2.9B |
| Account Payables | $13M |
| Short-Term Debt | $90M |
| Deferred Revenue | $144M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $436M |
| Long-Term Debt | $80M |
| Deferred Revenue NC | $78M |
| Deferred Tax Liabilities | $231M |
| Other Non-Current Liabilities | $72M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $460M |
| TOTAL LIABILITIES | $896M |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $643M |
| Retained Earnings | $3.3B |
| Treasury Stock | -$1.9B |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.0B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.0B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.9B |
| Total Debt | $170M |
| Net Debt | $130M |