| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $546M | $571M | $505M | -4.5% | 8.0% |
| Op. Income | $119M | $133M | $107M | -10.3% | 10.8% |
| Gross Margin | 41.2% | 43.5% | 39.7% | -2.3pp | 1.5pp |
| Net Margin | 16.9% | 17.8% | 16.0% | -0.9pp | 0.9pp |
| EPS (Diluted) | $1.26 | $1.39 | $1.10 | -9.4% | 14.5% |
| Free Cash Flow | $65M | $150M | $1M | -56.7% | 4910.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $546M |
| Cost of Revenue | $321M |
| GROSS PROFIT | $225M |
| R&D Expenses | $35M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $70M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $106M |
| Cost & Expenses | $427M |
| OPERATING INCOME | $119M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $120M |
| Income Tax Expense | $28M |
| Net Income from Continuing Ops | $92M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $92M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $92M |
| D&A | $50M |
| EBIT | $124M |
| EBITDA | $174M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $546M |
| Cost of Revenue | $321M |
| GROSS PROFIT | $225M |
| R&D Expenses | $35M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $70M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $106M |
| Cost & Expenses | $427M |
| OPERATING INCOME | $119M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $120M |
| Income Tax Expense | $28M |
| Net Income from Continuing Ops | $92M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $92M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $92M |
| D&A | $50M |
| EBIT | $124M |
| EBITDA | $174M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $92M |
| Depreciation & Amortization | $50M |
| Stock-Based Compensation | $8M |
| Deferred Income Tax | -$6M |
| Other Non-Cash Items | $323.0K |
| Change in Working Capital | -$63M |
| OPERATING CASH FLOW | $82M |
| Capital Expenditure | -$17M |
| Acquisitions (Net) | $26.0K |
| Purchases of Investments | -$1M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$60M |
| Net Debt Issuance | $10M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$38M |
| Other Financing Activities | -$617.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$26M |
| FREE CASH FLOW | $65M |
| Net Change in Cash | -$5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $26M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $283M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $271M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $580M |
| PP&E (Net) | $227M |
| Goodwill | $805M |
| Intangible Assets | $680M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $620M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.3B |
| TOTAL ASSETS | $2.9B |
| Account Payables | $24M |
| Short-Term Debt | $90M |
| Deferred Revenue | $197M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $497M |
| Long-Term Debt | $60M |
| Deferred Revenue NC | $72M |
| Deferred Tax Liabilities | $235M |
| Other Non-Current Liabilities | $72M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $439M |
| TOTAL LIABILITIES | $936M |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $633M |
| Retained Earnings | $3.2B |
| Treasury Stock | -$1.9B |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.0B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.0B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.9B |
| Total Debt | $150M |
| Net Debt | $124M |