| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $351M | $400M | $318M | -12.3% | 10.3% |
| Op. Income | $9M | $22M | $15M | -56.8% | -37.2% |
| Gross Margin | 25.9% | 28.9% | 24.9% | -3.1pp | 0.9pp |
| Net Margin | 1.9% | 4.3% | 3.5% | -2.4pp | -1.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.34 | $0.90 | $0.58 | -62.2% | -41.4% |
| Free Cash Flow | -$10M | $33M | -$11M | -129.1% | 10.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $351M |
| Cost of Revenue | $260M |
| GROSS PROFIT | $91M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $66M |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $82M |
| Other Expenses | -$612.0K |
| Operating Expenses | $82M |
| Cost & Expenses | $342M |
| OPERATING INCOME | $9M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$364.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $9M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $15M |
| EBIT | $10M |
| EBITDA | $25M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $351M |
| Cost of Revenue | $260M |
| GROSS PROFIT | $91M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $66M |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $82M |
| Other Expenses | -$612.0K |
| Operating Expenses | $82M |
| Cost & Expenses | $342M |
| OPERATING INCOME | $9M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$364.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $9M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $15M |
| EBIT | $10M |
| EBITDA | $25M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $7M |
| Depreciation & Amortization | $15M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | -$526.0K |
| Other Non-Cash Items | -$692.0K |
| Change in Working Capital | -$425.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $21M |
| Capital Expenditure | -$31M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $3M |
| Other Investing Activities | $729.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$27M |
| Net Debt Issuance | $37M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$13M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $25M |
| FREE CASH FLOW | -$10M |
| Net Change in Cash | $20M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $55M |
| Short-Term Investments | $2M |
| Net Receivables | $187M |
| Inventory | $183M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $441M |
| PP&E (Net) | $403M |
| Goodwill | $184M |
| Intangible Assets | $190M |
| Long-Term Investments | $4M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $786M |
| TOTAL ASSETS | $1.2B |
| Account Payables | $92M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $16M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $160M |
| Long-Term Debt | $92M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $70M |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $208M |
| TOTAL LIABILITIES | $368M |
| Common Stock | $97M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $776M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$13M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $860M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $860M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.2B |
| Total Debt | $148M |
| Net Debt | $93M |