| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.4B | — | $1.1B | — | 20.6% |
| Op. Income | $62M | — | $71M | — | -13.2% |
| Gross Margin | 26.8% | — | 26.1% | — | 0.7pp |
| Net Margin | 3.4% | — | 4.9% | — | -1.4pp |
| EPS (Diluted) | $2.46 | — | $2.91 | — | -15.5% |
| Free Cash Flow | -$61M | — | $48M | — | -227.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.4B |
| Cost of Revenue | $1.0B |
| GROSS PROFIT | $370M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $251M |
| General & Administrative | $55M |
| SG&A Expenses | $306M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $308M |
| Cost & Expenses | $1.3B |
| OPERATING INCOME | $62M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$45.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $62M |
| Income Tax Expense | $15M |
| Net Income from Continuing Ops | $47M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $47M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $47M |
| D&A | $53M |
| EBIT | $63M |
| EBITDA | $116M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.4B |
| Cost of Revenue | $1.0B |
| GROSS PROFIT | $370M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $251M |
| General & Administrative | $55M |
| SG&A Expenses | $306M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $308M |
| Cost & Expenses | $1.3B |
| OPERATING INCOME | $62M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$45.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $62M |
| Income Tax Expense | $15M |
| Net Income from Continuing Ops | $47M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $47M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $47M |
| D&A | $53M |
| EBIT | $63M |
| EBITDA | $116M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $47M |
| Depreciation & Amortization | $53M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $9M |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$89M |
| OPERATING CASH FLOW | $26M |
| Capital Expenditure | -$87M |
| Acquisitions (Net) | -$221M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $12M |
| Other Investing Activities | $399.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$296M |
| Net Debt Issuance | $55M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$48M |
| Other Financing Activities | -$225.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $22M |
| FREE CASH FLOW | -$61M |
| Net Change in Cash | -$248M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $35M |
| Short-Term Investments | $4M |
| Net Receivables | $208M |
| Inventory | $180M |
| Other Current Assets | $17M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $445M |
| PP&E (Net) | $387M |
| Goodwill | $184M |
| Intangible Assets | $192M |
| Long-Term Investments | $6M |
| Tax Assets | $27M |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $800M |
| TOTAL ASSETS | $1.2B |
| Account Payables | $108M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $22M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $182M |
| Long-Term Debt | $55M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $98M |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $199M |
| TOTAL LIABILITIES | $381M |
| Common Stock | $94M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $783M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$14M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $863M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $863M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.2B |
| Total Debt | $112M |
| Net Debt | $76M |