| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $145M | $152M | $126M | -4.3% | 15.3% |
| Op. Income | $8M | $19M | -$28M | -60.4% | 126.4% |
| Gross Margin | 63.9% | 68.9% | 56.7% | -5.0pp | 7.1pp |
| Net Margin | 2.5% | 7.4% | -21.4% | -4.9pp | 23.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.25 | $0.79 | $-3.01 | -68.4% | 108.3% |
| Free Cash Flow | $19M | $24M | -$15M | -23.8% | 222.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $145M |
| Cost of Revenue | $52M |
| GROSS PROFIT | $93M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $85M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $85M |
| Cost & Expenses | $138M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | -$412.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $15M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $145M |
| Cost of Revenue | $52M |
| GROSS PROFIT | $93M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $85M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $85M |
| Cost & Expenses | $138M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | -$412.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $15M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $4M |
| Depreciation & Amortization | $7M |
| Stock-Based Compensation | $729.0K |
| Deferred Income Tax | -$3M |
| Other Non-Cash Items | $444.0K |
| Change in Working Capital | $13M |
| OPERATING CASH FLOW | $22M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | -$15.0K |
| Common Stock Repurchased | -$91.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$106.0K |
| FREE CASH FLOW | $19M |
| Net Change in Cash | $18M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $36M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $56M |
| Other Current Assets | $15M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $123M |
| PP&E (Net) | $188M |
| Goodwill | $60M |
| Intangible Assets | $81M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $120.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $329M |
| TOTAL ASSETS | $452M |
| Account Payables | $50M |
| Short-Term Debt | $8M |
| Deferred Revenue | $7M |
| Other Current Liabilities | $9M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $139M |
| Long-Term Debt | $202M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $11M |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $358M |
| TOTAL LIABILITIES | $497M |
| Common Stock | $100.0K |
| Additional Paid-In Capital | $210M |
| Retained Earnings | -$255M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$45M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$45M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $452M |
| Total Debt | $385M |
| Net Debt | $349M |