| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $151M | $155M | $151M | -2.6% | 0.3% |
| Op. Income | $19M | $23M | $22M | -16.0% | -12.6% |
| Gross Margin | 71.4% | 70.5% | 72.0% | 0.9pp | -0.6pp |
| Net Margin | 8.2% | 5.3% | 7.7% | 2.9pp | 0.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.80 | $0.54 | $0.80 | 48.1% | 0.0% |
| Free Cash Flow | $14M | $14M | $17M | -3.9% | -22.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $151M |
| Cost of Revenue | $43M |
| GROSS PROFIT | $108M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $89M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $89M |
| Cost & Expenses | $132M |
| OPERATING INCOME | $19M |
| Interest Income | $494.0K |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $17M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $12M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $20M |
| EBITDA | $25M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $151M |
| Cost of Revenue | $43M |
| GROSS PROFIT | $108M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $89M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $89M |
| Cost & Expenses | $132M |
| OPERATING INCOME | $19M |
| Interest Income | $494.0K |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $17M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $12M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $20M |
| EBITDA | $25M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $12M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$28.0K |
| Other Non-Cash Items | $640.0K |
| Change in Working Capital | -$872.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $19M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | -$11.0K |
| Common Dividends Paid | -$1M |
| Other Financing Activities | -$8.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$3M |
| FREE CASH FLOW | $14M |
| Net Change in Cash | $10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $39M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $7M |
| Inventory | $62M |
| Other Current Assets | $19M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $126M |
| PP&E (Net) | $164M |
| Goodwill | $60M |
| Intangible Assets | $62M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $292M |
| TOTAL ASSETS | $418M |
| Account Payables | $51M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $130M |
| Long-Term Debt | $69M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $10M |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $185M |
| TOTAL LIABILITIES | $315M |
| Common Stock | $153.0K |
| Additional Paid-In Capital | $242M |
| Retained Earnings | -$139M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $103M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $103M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $418M |
| Total Debt | $211M |
| Net Debt | $172M |