| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $160M | $157M | $159M | 2.1% | 0.7% |
| Op. Income | $28M | $24M | $24M | 18.0% | 19.9% |
| Gross Margin | 70.1% | 69.7% | 68.7% | 0.5pp | 1.5pp |
| Net Margin | 11.1% | 9.2% | -15.5% | 1.9pp | 26.6pp |
| EPS (Diluted) | $1.25 | $1.02 | $-1.98 | 22.5% | 163.1% |
| Free Cash Flow | $27M | $6M | $31M | 318.8% | -13.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $160M |
| Cost of Revenue | $48M |
| GROSS PROFIT | $112M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $84M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $84M |
| Cost & Expenses | $132M |
| OPERATING INCOME | $28M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $24M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $18M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $18M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $18M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $28M |
| EBITDA | $35M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $160M |
| Cost of Revenue | $48M |
| GROSS PROFIT | $112M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $84M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $84M |
| Cost & Expenses | $132M |
| OPERATING INCOME | $28M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $24M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $18M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $18M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $18M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $28M |
| EBITDA | $35M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $18M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $976.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $9M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $28M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | -$6M |
| Common Stock Repurchased | -$244.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$6M |
| FREE CASH FLOW | $27M |
| Net Change in Cash | $21M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $62M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $54M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $146M |
| PP&E (Net) | $178M |
| Goodwill | $60M |
| Intangible Assets | $77M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $97.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $314M |
| TOTAL ASSETS | $460M |
| Account Payables | $40M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $123M |
| Long-Term Debt | $203M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $11M |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $349M |
| TOTAL LIABILITIES | $472M |
| Common Stock | $102.0K |
| Additional Paid-In Capital | $210M |
| Retained Earnings | -$222M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$12M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$12M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $460M |
| Total Debt | $374M |
| Net Debt | $312M |