| Metric | FY 2020 | Prior Q | FY 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $427M | — | $691M | — | -38.3% |
| Op. Income | -$164M | — | -$112M | — | -46.5% |
| Gross Margin | 57.6% | — | 62.0% | — | -4.4pp |
| Net Margin | -32.7% | — | -18.6% | — | -14.1pp |
| EPS (Diluted) | $-15.44 | — | $-14.69 | — | -5.1% |
| Free Cash Flow | -$39M | — | $14M | — | -367.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $427M |
| Cost of Revenue | $181M |
| GROSS PROFIT | $246M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $343M |
| Other Expenses | $66M |
| Operating Expenses | $410M |
| Cost & Expenses | $591M |
| OPERATING INCOME | -$164M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $18M |
| Other Income/Expenses | -$23M |
| INCOME BEFORE TAX | -$188M |
| Income Tax Expense | -$48M |
| Net Income from Continuing Ops | -$139M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$139M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$139M |
| D&A | $34M |
| EBIT | -$169M |
| EBITDA | -$136M |
| EPS | -$15 |
| EPS Diluted | -$15 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$139M |
| Depreciation & Amortization | $34M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$17M |
| Other Non-Cash Items | $75M |
| Change in Working Capital | $11M |
| OPERATING CASH FLOW | -$35M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$4M |
| Net Debt Issuance | $12M |
| Common Stock Repurchased | -$176.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $10M |
| NET CASH FROM FINANCING | $21M |
| FREE CASH FLOW | -$39M |
| Net Change in Cash | -$17M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $36M |
| Inventory | $58M |
| Other Current Assets | $5M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $113M |
| PP&E (Net) | $235M |
| Goodwill | $60M |
| Intangible Assets | $89M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $199.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $384M |
| TOTAL ASSETS | $497M |
| Account Payables | $56M |
| Short-Term Debt | $14M |
| Deferred Revenue | $7M |
| Other Current Liabilities | $13M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $157M |
| Long-Term Debt | $229M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $14M |
| Other Non-Current Liabilities | $20M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $442M |
| TOTAL LIABILITIES | $594M |
| Common Stock | $97.0K |
| Additional Paid-In Capital | $129M |
| Retained Earnings | -$226M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$97M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$97M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $497M |
| Total Debt | $460M |
| Net Debt | $455M |