| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $119M | $75M | $72M | 58.8% | 64.9% |
| Op. Income | $50M | $27M | $22M | 88.8% | 130.2% |
| Gross Margin | 84.2% | 81.7% | 82.1% | 2.5pp | 2.1pp |
| Net Margin | 31.3% | 28.3% | 25.8% | 3.0pp | 5.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.69 | $0.39 | $0.34 | 75.4% | 100.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $119M |
| Cost of Revenue | $19M |
| GROSS PROFIT | $100M |
| R&D Expenses | $8M |
| Selling & Marketing | $34M |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $41M |
| Other Expenses | -$2M |
| Operating Expenses | $50M |
| Cost & Expenses | $68M |
| OPERATING INCOME | $50M |
| Interest Income | $49.5K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $49M |
| Income Tax Expense | $12M |
| Net Income from Continuing Ops | $37M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $37M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $37M |
| D&A | $572.6K |
| EBIT | $50M |
| EBITDA | $51M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $119M |
| Cost of Revenue | $19M |
| GROSS PROFIT | $100M |
| R&D Expenses | $8M |
| Selling & Marketing | $34M |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $41M |
| Other Expenses | -$2M |
| Operating Expenses | $50M |
| Cost & Expenses | $68M |
| OPERATING INCOME | $50M |
| Interest Income | $49.5K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $49M |
| Income Tax Expense | $12M |
| Net Income from Continuing Ops | $37M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $37M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $37M |
| D&A | $572.6K |
| EBIT | $50M |
| EBITDA | $51M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $31M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $169M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $295.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $211M |
| PP&E (Net) | $5M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $15M |
| Tax Assets | $12M |
| Other Non-Current Assets | $211.7K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $32M |
| TOTAL ASSETS | $243M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $176M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $45M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4M |
| TOTAL LIABILITIES | $179M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $124M |
| Retained Earnings | -$58M |
| Treasury Stock | -$453.8K |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $64M |
| Minority Interest | -$335.2K |
| TOTAL EQUITY | $64M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $243M |
| Total Debt | $4M |
| Net Debt | -$27M |