| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $75M | — | $50M | — | 49.0% |
| Op. Income | $27M | — | $17M | — | 60.4% |
| Gross Margin | 81.7% | — | 81.3% | — | 0.4pp |
| Net Margin | 28.3% | — | 27.2% | — | 1.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.39 | — | $0.25 | — | 54.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $75M |
| Cost of Revenue | $14M |
| GROSS PROFIT | $61M |
| R&D Expenses | $6M |
| Selling & Marketing | $22M |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $28M |
| Other Expenses | $658.3K |
| Operating Expenses | $34M |
| Cost & Expenses | $48M |
| OPERATING INCOME | $27M |
| Interest Income | $40.2K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $27M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $21M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $21M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $21M |
| D&A | $572.6K |
| EBIT | $27M |
| EBITDA | $27M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $75M |
| Cost of Revenue | $14M |
| GROSS PROFIT | $61M |
| R&D Expenses | $6M |
| Selling & Marketing | $22M |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $28M |
| Other Expenses | $658.3K |
| Operating Expenses | $34M |
| Cost & Expenses | $48M |
| OPERATING INCOME | $27M |
| Interest Income | $40.2K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $27M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $21M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $21M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $21M |
| D&A | $572.6K |
| EBIT | $27M |
| EBITDA | $27M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $25M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $108M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $294.7K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $147M |
| PP&E (Net) | $6M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $14M |
| Tax Assets | $8M |
| Other Non-Current Assets | $265.1K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $28M |
| TOTAL ASSETS | $175M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $145M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $47M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5M |
| TOTAL LIABILITIES | $150M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $123M |
| Retained Earnings | -$95M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $26M |
| Minority Interest | -$315.2K |
| TOTAL EQUITY | $25M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $175M |
| Total Debt | $5M |
| Net Debt | -$20M |