| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $374.2K | — | — | — | — |
| Op. Income | $240.0K | — | — | — | — |
| Gross Margin | 92.9% | — | — | — | — |
| Net Margin | 56.9% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $0.02 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $244.0K | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $374.2K |
| Cost of Revenue | $26.4K |
| GROSS PROFIT | $347.8K |
| R&D Expenses | $13.3K |
| Selling & Marketing | $1.9K |
| General & Administrative | $84.0K |
| SG&A Expenses | $85.9K |
| Other Expenses | $8.7K |
| Operating Expenses | $107.8K |
| Cost & Expenses | $134.3K |
| OPERATING INCOME | $240.0K |
| Interest Income | $5 |
| Interest Expense | $1.7K |
| Other Income/Expenses | $10.6K |
| INCOME BEFORE TAX | $250.5K |
| Income Tax Expense | $36.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $214.5K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $212.8K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $212.8K |
| D&A | $11.8K |
| EBIT | $252.2K |
| EBITDA | $264.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $374.2K |
| Cost of Revenue | $26.4K |
| GROSS PROFIT | $347.8K |
| R&D Expenses | $13.3K |
| Selling & Marketing | $1.9K |
| General & Administrative | $84.0K |
| SG&A Expenses | $85.9K |
| Other Expenses | $8.7K |
| Operating Expenses | $107.8K |
| Cost & Expenses | $134.3K |
| OPERATING INCOME | $240.0K |
| Interest Income | $5 |
| Interest Expense | $1.7K |
| Other Income/Expenses | $10.6K |
| INCOME BEFORE TAX | $250.5K |
| Income Tax Expense | $36.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $214.5K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $212.8K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $212.8K |
| D&A | $11.8K |
| EBIT | $252.2K |
| EBITDA | $264.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $214.5K |
| Depreciation & Amortization | $11.8K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $1.3K |
| Change in Working Capital | $16.3K |
| OPERATING CASH FLOW | $244.0K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $87.1K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$249.7K |
| NET CASH FROM FINANCING | $129.6K |
| FREE CASH FLOW | $244.0K |
| Net Change in Cash | $373.6K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $54.7K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $937.3K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $112.2K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $195.9K |
| PP&E (Net) | $62.4K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $34.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$10.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $86.4K |
| TOTAL ASSETS | $282.3K |
| Account Payables | $26.3K |
| Short-Term Debt | $11.9K |
| Deferred Revenue | $354 |
| Other Current Liabilities | $226.1K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $73.1K |
| Long-Term Debt | $51.2K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$305.5K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $51.3K |
| TOTAL LIABILITIES | $124.4K |
| Common Stock | $225.5K |
| Additional Paid-In Capital | $289.8K |
| Retained Earnings | $103.3K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $11.5K |
| Other Equity | -$225.5K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $156.5K |
| Minority Interest | $1.3K |
| TOTAL EQUITY | $157.8K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $282.3K |
| Total Debt | $63.2K |
| Net Debt | $8.5K |