| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $734.4K | — | — | — | — |
| Op. Income | $57.1K | — | — | — | — |
| Gross Margin | 44.4% | — | — | — | — |
| Net Margin | 7.8% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $0.02 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $25.6K | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $734.4K |
| Cost of Revenue | $408.4K |
| GROSS PROFIT | $326.0K |
| R&D Expenses | $66.6K |
| Selling & Marketing | $10.4K |
| General & Administrative | $177.5K |
| SG&A Expenses | $187.9K |
| Other Expenses | $14.4K |
| Operating Expenses | $268.9K |
| Cost & Expenses | $677.3K |
| OPERATING INCOME | $57.1K |
| Interest Income | $356 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1.7K |
| INCOME BEFORE TAX | $58.8K |
| Income Tax Expense | $1,000 |
| Net Income from Continuing Ops | $57.8K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $57.3K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $57.3K |
| D&A | $19.2K |
| EBIT | $57.1K |
| EBITDA | $76.3K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $734.4K |
| Cost of Revenue | $408.4K |
| GROSS PROFIT | $326.0K |
| R&D Expenses | $66.6K |
| Selling & Marketing | $10.4K |
| General & Administrative | $177.5K |
| SG&A Expenses | $187.9K |
| Other Expenses | $14.4K |
| Operating Expenses | $268.9K |
| Cost & Expenses | $677.3K |
| OPERATING INCOME | $57.1K |
| Interest Income | $356 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1.7K |
| INCOME BEFORE TAX | $58.8K |
| Income Tax Expense | $1,000 |
| Net Income from Continuing Ops | $57.8K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $57.3K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $57.3K |
| D&A | $19.2K |
| EBIT | $57.1K |
| EBITDA | $76.3K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $57.3K |
| Depreciation & Amortization | $19.2K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $349 |
| Other Non-Cash Items | $69.5K |
| Change in Working Capital | $28.8K |
| OPERATING CASH FLOW | $175.2K |
| Capital Expenditure | -$1.5K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$8.2K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$9.7K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$164.7K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$164.7K |
| FREE CASH FLOW | $25.6K |
| Net Change in Cash | $934 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $934 |
| Short-Term Investments | $43.7K |
| Net Receivables | $142.8K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $187.4K |
| PP&E (Net) | $58.1K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $745 |
| Other Non-Current Assets | $328.7K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $387.6K |
| TOTAL ASSETS | $575.0K |
| Account Payables | $40.3K |
| Short-Term Debt | $82.7K |
| Deferred Revenue | $28.1K |
| Other Current Liabilities | $58.4K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $259.3K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $294.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $553.4K |
| Common Stock | $225.5K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $19.3K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $2.1K |
| Other Equity | -$225.5K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $21.4K |
| Minority Interest | $177 |
| TOTAL EQUITY | $21.6K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $90.2K |
| Total Debt | $385.5K |
| Net Debt | $384.6K |