| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $365M | $487M | $396M | -25.1% | -7.7% |
| Op. Income | $54M | $79M | $62M | -31.8% | -12.1% |
| Gross Margin | 30.3% | 30.8% | 32.7% | -0.5pp | -2.4pp |
| Net Margin | 6.8% | 7.9% | 6.7% | -1.1pp | 0.1pp |
| EPS (Diluted) | $1.26 | $1.93 | $1.27 | -34.7% | -0.8% |
| Free Cash Flow | -$6M | -$62M | $18M | 90.9% | -130.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $365M |
| Cost of Revenue | $255M |
| GROSS PROFIT | $111M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $8M |
| General & Administrative | $27M |
| SG&A Expenses | $35M |
| Other Expenses | $21M |
| Operating Expenses | $57M |
| Cost & Expenses | $311M |
| OPERATING INCOME | $54M |
| Interest Income | $394.0K |
| Interest Expense | $19M |
| Other Income/Expenses | -$20M |
| INCOME BEFORE TAX | $34M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $25M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | $25M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $25M |
| D&A | $14M |
| EBIT | $53M |
| EBITDA | $67M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $365M |
| Cost of Revenue | $255M |
| GROSS PROFIT | $111M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $8M |
| General & Administrative | $27M |
| SG&A Expenses | $35M |
| Other Expenses | $21M |
| Operating Expenses | $57M |
| Cost & Expenses | $311M |
| OPERATING INCOME | $54M |
| Interest Income | $394.0K |
| Interest Expense | $19M |
| Other Income/Expenses | -$20M |
| INCOME BEFORE TAX | $34M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $25M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | $25M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $25M |
| D&A | $14M |
| EBIT | $53M |
| EBITDA | $67M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $25M |
| Depreciation & Amortization | $16M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $14M |
| Change in Working Capital | -$43M |
| OPERATING CASH FLOW | $17M |
| Capital Expenditure | -$22M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$19M |
| Net Debt Issuance | -$7M |
| Common Stock Repurchased | -$15M |
| Common Dividends Paid | -$9M |
| Other Financing Activities | $1.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$31M |
| FREE CASH FLOW | -$6M |
| Net Change in Cash | -$34M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $20M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $103M |
| Inventory | $4M |
| Other Current Assets | $59M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $194M |
| PP&E (Net) | $1.8B |
| Goodwill | $330M |
| Intangible Assets | $295M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $249M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.7B |
| TOTAL ASSETS | $2.9B |
| Account Payables | $82M |
| Short-Term Debt | $30M |
| Deferred Revenue | $10M |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $440M |
| Long-Term Debt | $1.7B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $27M |
| Other Non-Current Liabilities | $143M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3.2B |
| TOTAL LIABILITIES | $3.6B |
| Common Stock | $828.0K |
| Additional Paid-In Capital | $529M |
| Retained Earnings | $2.0B |
| Treasury Stock | -$3.2B |
| Accum. Other Comp. Income | -$51M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$703M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$703M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.9B |
| Total Debt | $3.2B |
| Net Debt | $3.2B |