| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $487M | $373M | $527M | 30.9% | -7.5% |
| Op. Income | $79M | $53M | $101M | 51.0% | -21.3% |
| Gross Margin | 30.8% | 20.7% | 30.6% | 10.1pp | 0.2pp |
| Net Margin | 7.9% | 5.9% | 10.1% | 2.1pp | -2.2pp |
| EPS (Diluted) | $1.93 | $1.08 | $2.54 | 78.7% | -24.0% |
| Free Cash Flow | -$62M | $15M | $38M | -519.8% | -260.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $487M |
| Cost of Revenue | $337M |
| GROSS PROFIT | $150M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $10M |
| General & Administrative | $36M |
| SG&A Expenses | $46M |
| Other Expenses | $25M |
| Operating Expenses | $71M |
| Cost & Expenses | $408M |
| OPERATING INCOME | $79M |
| Interest Income | $877.0K |
| Interest Expense | $25M |
| Other Income/Expenses | -$27M |
| INCOME BEFORE TAX | $53M |
| Income Tax Expense | $14M |
| Net Income from Continuing Ops | $39M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | $39M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $39M |
| D&A | $18M |
| EBIT | $78M |
| EBITDA | $97M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $487M |
| Cost of Revenue | $337M |
| GROSS PROFIT | $150M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $10M |
| General & Administrative | $36M |
| SG&A Expenses | $46M |
| Other Expenses | $25M |
| Operating Expenses | $71M |
| Cost & Expenses | $408M |
| OPERATING INCOME | $79M |
| Interest Income | $877.0K |
| Interest Expense | $25M |
| Other Income/Expenses | -$27M |
| INCOME BEFORE TAX | $53M |
| Income Tax Expense | $14M |
| Net Income from Continuing Ops | $39M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | $39M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $39M |
| D&A | $18M |
| EBIT | $78M |
| EBITDA | $97M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $39M |
| Depreciation & Amortization | $21M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$20M |
| Change in Working Capital | -$68M |
| OPERATING CASH FLOW | -$23M |
| Capital Expenditure | -$39M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$37M |
| Net Debt Issuance | -$7M |
| Common Stock Repurchased | -$28M |
| Common Dividends Paid | -$9M |
| Other Financing Activities | $1.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$44M |
| FREE CASH FLOW | -$62M |
| Net Change in Cash | -$103M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $54M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $63M |
| Inventory | $4M |
| Other Current Assets | $58M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $189M |
| PP&E (Net) | $1.8B |
| Goodwill | $330M |
| Intangible Assets | $295M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $247M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.7B |
| TOTAL ASSETS | $2.9B |
| Account Payables | $70M |
| Short-Term Debt | $30M |
| Deferred Revenue | $6M |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $427M |
| Long-Term Debt | $1.7B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $28M |
| Other Non-Current Liabilities | $144M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3.2B |
| TOTAL LIABILITIES | $3.6B |
| Common Stock | $827.0K |
| Additional Paid-In Capital | $525M |
| Retained Earnings | $2.0B |
| Treasury Stock | -$3.2B |
| Accum. Other Comp. Income | -$51M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$708M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$708M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.9B |
| Total Debt | $3.2B |
| Net Debt | $3.1B |