| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $527M | $403M | $345M | 30.9% | 52.9% |
| Op. Income | $101M | $84M | $74M | 19.6% | 36.9% |
| Gross Margin | 30.6% | 28.3% | 33.5% | 2.3pp | -2.8pp |
| Net Margin | 10.1% | 11.4% | 11.4% | -1.3pp | -1.3pp |
| EPS (Diluted) | $2.54 | $2.17 | $1.85 | 17.1% | 37.3% |
| Free Cash Flow | $38M | $47M | $25M | -18.1% | 56.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $527M |
| Cost of Revenue | $366M |
| GROSS PROFIT | $161M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $12M |
| General & Administrative | $32M |
| SG&A Expenses | $44M |
| Other Expenses | $16M |
| Operating Expenses | $61M |
| Cost & Expenses | $426M |
| OPERATING INCOME | $101M |
| Interest Income | $389.0K |
| Interest Expense | $27M |
| Other Income/Expenses | -$28M |
| INCOME BEFORE TAX | $73M |
| Income Tax Expense | $19M |
| Net Income from Continuing Ops | $53M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | $53M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $53M |
| D&A | $19M |
| EBIT | $99M |
| EBITDA | $119M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $527M |
| Cost of Revenue | $366M |
| GROSS PROFIT | $161M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $12M |
| General & Administrative | $32M |
| SG&A Expenses | $44M |
| Other Expenses | $16M |
| Operating Expenses | $61M |
| Cost & Expenses | $426M |
| OPERATING INCOME | $101M |
| Interest Income | $389.0K |
| Interest Expense | $27M |
| Other Income/Expenses | -$28M |
| INCOME BEFORE TAX | $73M |
| Income Tax Expense | $19M |
| Net Income from Continuing Ops | $53M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | $53M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $53M |
| D&A | $19M |
| EBIT | $99M |
| EBITDA | $119M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $53M |
| Depreciation & Amortization | $22M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$46M |
| Change in Working Capital | $29M |
| OPERATING CASH FLOW | $62M |
| Capital Expenditure | -$24M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $40M |
| NET CASH FROM INVESTING | $16M |
| Net Debt Issuance | -$8M |
| Common Stock Repurchased | -$16M |
| Common Dividends Paid | -$9M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$33M |
| FREE CASH FLOW | $38M |
| Net Change in Cash | $46M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $154M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $57M |
| Inventory | $5M |
| Other Current Assets | $37M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $264M |
| PP&E (Net) | $1.8B |
| Goodwill | $360M |
| Intangible Assets | $295M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $235M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.6B |
| TOTAL ASSETS | $2.9B |
| Account Payables | $38M |
| Short-Term Debt | $30M |
| Deferred Revenue | $5M |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $461M |
| Long-Term Debt | $1.8B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $42M |
| Other Non-Current Liabilities | $136M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3.1B |
| TOTAL LIABILITIES | $3.6B |
| Common Stock | $826.0K |
| Additional Paid-In Capital | $512M |
| Retained Earnings | $1.9B |
| Treasury Stock | -$3.0B |
| Accum. Other Comp. Income | -$53M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$703M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$703M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.9B |
| Total Debt | $3.2B |
| Net Debt | $3.0B |