| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.5B | — | $1.1B | — | 28.4% |
| Op. Income | $248M | — | $290M | — | -14.4% |
| Gross Margin | 29.5% | — | 36.0% | — | -6.5pp |
| Net Margin | 7.9% | — | 14.5% | — | -6.6pp |
| EPS (Diluted) | $5.45 | — | $7.37 | — | -26.1% |
| Free Cash Flow | $116M | — | $160M | — | -27.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.5B |
| Cost of Revenue | $1.0B |
| GROSS PROFIT | $433M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $131M |
| SG&A Expenses | $131M |
| Other Expenses | $54M |
| Operating Expenses | $185M |
| Cost & Expenses | $1.2B |
| OPERATING INCOME | $248M |
| Interest Income | $449.0K |
| Interest Expense | $86M |
| Other Income/Expenses | -$86M |
| INCOME BEFORE TAX | $162M |
| Income Tax Expense | $46M |
| Net Income from Continuing Ops | $116M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | $116M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $116M |
| D&A | $56M |
| EBIT | $248M |
| EBITDA | $304M |
| EPS | $5 |
| EPS Diluted | $5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.5B |
| Cost of Revenue | $1.0B |
| GROSS PROFIT | $433M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $131M |
| SG&A Expenses | $131M |
| Other Expenses | $54M |
| Operating Expenses | $185M |
| Cost & Expenses | $1.2B |
| OPERATING INCOME | $248M |
| Interest Income | $449.0K |
| Interest Expense | $86M |
| Other Income/Expenses | -$86M |
| INCOME BEFORE TAX | $162M |
| Income Tax Expense | $46M |
| Net Income from Continuing Ops | $116M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | $116M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $116M |
| D&A | $56M |
| EBIT | $248M |
| EBITDA | $304M |
| EPS | $5 |
| EPS Diluted | $5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $116M |
| Depreciation & Amortization | $66M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $19M |
| Change in Working Capital | -$45M |
| OPERATING CASH FLOW | $163M |
| Capital Expenditure | -$46M |
| Acquisitions (Net) | -$581M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $49M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$579M |
| Net Debt Issuance | $562M |
| Common Stock Repurchased | -$26M |
| Common Dividends Paid | -$37M |
| Other Financing Activities | -$21M |
| NET CASH FROM FINANCING | $478M |
| FREE CASH FLOW | $116M |
| Net Change in Cash | $62M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $109M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $104M |
| Inventory | $5M |
| Other Current Assets | $49M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $283M |
| PP&E (Net) | $1.8B |
| Goodwill | $367M |
| Intangible Assets | $296M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $44M |
| Other Non-Current Assets | $183M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.6B |
| TOTAL ASSETS | $2.9B |
| Account Payables | $66M |
| Short-Term Debt | $30M |
| Deferred Revenue | $19M |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $522M |
| Long-Term Debt | $1.8B |
| Deferred Revenue NC | $41M |
| Deferred Tax Liabilities | $38M |
| Other Non-Current Liabilities | $94M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3.1B |
| TOTAL LIABILITIES | $3.7B |
| Common Stock | $826.0K |
| Additional Paid-In Capital | $508M |
| Retained Earnings | $1.8B |
| Treasury Stock | -$3.0B |
| Accum. Other Comp. Income | -$54M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$736M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$736M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.9B |
| Total Debt | $3.2B |
| Net Debt | $3.1B |