| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $90M | — | $94M | — | -4.2% |
| Op. Income | -$1M | — | $57.9K | — | -2227.6% |
| Gross Margin | 3.1% | — | 2.3% | — | 0.7pp |
| Net Margin | -1.7% | — | 0.9% | — | -2.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.15 | — | $0.08 | — | -288.0% |
| Free Cash Flow | $3M | — | -$2M | — | 262.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $90M |
| Cost of Revenue | $87M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $284.6K |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $91M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $8.1K |
| Interest Expense | $345.1K |
| Other Income/Expenses | -$59.8K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | $259.3K |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $434.7K |
| EBIT | -$946.2K |
| EBITDA | -$511.5K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $434.7K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $210.6K |
| Other Non-Cash Items | $935.0K |
| Change in Working Capital | $3M |
| OPERATING CASH FLOW | $3M |
| Capital Expenditure | -$27.0K |
| Acquisitions (Net) | $2.2K |
| Purchases of Investments | $7.1K |
| Sales/Maturities of Investments | -$7.1K |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$27.6K |
| Net Debt Issuance | -$6M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $312.5K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$5M |
| FREE CASH FLOW | $3M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $28M |
| Inventory | $4M |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $39M |
| PP&E (Net) | $502.4K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $204.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $135.1K |
| Other Non-Current Assets | $1.4K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $843.0K |
| TOTAL ASSETS | $40M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $12M |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $25M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $25M |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $20M |
| Retained Earnings | -$8M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $15M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $15M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $40M |
| Total Debt | $12M |
| Net Debt | $10M |