| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $9M | $9M | $8M | -2.9% | 11.9% |
| Op. Income | -$9M | -$3M | -$3M | -223.8% | -254.2% |
| Gross Margin | 41.0% | 43.1% | 40.7% | -2.1pp | 0.4pp |
| Net Margin | -99.3% | -24.1% | -25.1% | -75.1pp | -74.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.52 | $-0.13 | $-0.13 | -300.0% | -300.0% |
| Free Cash Flow | -$1M | -$4M | -$2M | 63.7% | 33.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $9M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $3M |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $13M |
| Cost & Expenses | $18M |
| OPERATING INCOME | -$9M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1.7K |
| Other Income/Expenses | $552.3K |
| INCOME BEFORE TAX | -$9M |
| Income Tax Expense | -$33.6K |
| Net Income from Continuing Ops | -$9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$9M |
| D&A | $239.8K |
| EBIT | -$9M |
| EBITDA | -$9M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$9M |
| Depreciation & Amortization | $239.8K |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$33.1K |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$26.9K |
| Acquisitions (Net) | -$203.4K |
| Purchases of Investments | $147M |
| Sales/Maturities of Investments | -$143M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $3M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$57.6K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$314.8K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$365.6K |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $46M |
| Short-Term Investments | $8M |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $212.5K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $63M |
| PP&E (Net) | $136.9K |
| Goodwill | $1M |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5M |
| TOTAL ASSETS | $68M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $59.4K |
| Deferred Revenue | $9M |
| Other Current Liabilities | $216.6K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $15M |
| Long-Term Debt | $18.9K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $266.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $51.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $335.9K |
| TOTAL LIABILITIES | $15M |
| Common Stock | $1.7K |
| Additional Paid-In Capital | $154M |
| Retained Earnings | -$100M |
| Treasury Stock | -$1M |
| Accum. Other Comp. Income | -$121.4K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $53M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $53M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $68M |
| Total Debt | $78.3K |
| Net Debt | -$46M |