| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $41M | — | $30M | — | 36.9% |
| Op. Income | -$6M | — | -$5M | — | -5.1% |
| Gross Margin | 39.8% | — | 51.8% | — | -12.0pp |
| Net Margin | -10.9% | — | -10.5% | — | -0.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.29 | — | $-0.21 | — | -38.1% |
| Free Cash Flow | -$5M | — | -$3M | — | -61.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $41M |
| Cost of Revenue | $25M |
| GROSS PROFIT | $16M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $10M |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $21M |
| Other Expenses | $828.2K |
| Operating Expenses | $22M |
| Cost & Expenses | $47M |
| OPERATING INCOME | -$6M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $799 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$4M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4M |
| D&A | $828.2K |
| EBIT | -$4M |
| EBITDA | -$4M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$4M |
| Depreciation & Amortization | $828.2K |
| Stock-Based Compensation | $610.8K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $265.6K |
| Change in Working Capital | -$292.2K |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$200M |
| Sales/Maturities of Investments | $154M |
| Other Investing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$48M |
| Net Debt Issuance | -$31.6K |
| Common Stock Repurchased | -$77.2K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $32.5K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$76.3K |
| FREE CASH FLOW | -$5M |
| Net Change in Cash | -$51M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $25M |
| Short-Term Investments | $16M |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $4M |
| Other Current Assets | -$4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $50M |
| PP&E (Net) | $156.8K |
| Goodwill | $4M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $29M |
| Tax Assets | -$1.8T |
| Other Non-Current Assets | $1.8T |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $35M |
| TOTAL ASSETS | $86M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $42.9K |
| Deferred Revenue | $11M |
| Other Current Liabilities | $80.8K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $15M |
| Long-Term Debt | $62.2K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $62.2K |
| TOTAL LIABILITIES | $15M |
| Common Stock | $6.2K |
| Additional Paid-In Capital | $149M |
| Retained Earnings | -$78M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$780.8K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $70M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $70M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $86M |
| Total Debt | $105.0K |
| Net Debt | -$24M |