| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $58M | $51M | $71M | 13.6% | -17.8% |
| Op. Income | $10M | $2M | $3M | 530.7% | 233.4% |
| Gross Margin | 63.0% | 60.3% | 50.4% | 2.7pp | 12.5pp |
| Net Margin | 13.0% | 2.3% | 3.2% | 10.7pp | 9.8pp |
| EPS (Diluted) | $4.00 | $0.62 | $1.20 | 545.2% | 233.3% |
| Free Cash Flow | $3M | -$15M | $5M | 119.2% | -45.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $58M |
| Cost of Revenue | $22M |
| GROSS PROFIT | $37M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $8M |
| Operating Expenses | $27M |
| Cost & Expenses | $48M |
| OPERATING INCOME | $10M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $10M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $993.0K |
| EBIT | $10M |
| EBITDA | $11M |
| EPS | $4 |
| EPS Diluted | $4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $58M |
| Cost of Revenue | $22M |
| GROSS PROFIT | $37M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $8M |
| Operating Expenses | $27M |
| Cost & Expenses | $48M |
| OPERATING INCOME | $10M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $10M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $993.0K |
| EBIT | $10M |
| EBITDA | $11M |
| EPS | $4 |
| EPS Diluted | $4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $8M |
| Depreciation & Amortization | $993.0K |
| Stock-Based Compensation | $61.0K |
| Deferred Income Tax | -$938.0K |
| Other Non-Cash Items | -$4M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $6M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$73M |
| Sales/Maturities of Investments | $69M |
| Other Investing Activities | $108.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$7M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$959.0K |
| Common Dividends Paid | -$873.0K |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | $3M |
| Net Change in Cash | -$3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $26M |
| Short-Term Investments | $173M |
| Net Receivables | $18M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$229M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $0 |
| PP&E (Net) | $28M |
| Goodwill | $10M |
| Intangible Assets | $7M |
| Long-Term Investments | $207M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$252M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $0 |
| TOTAL ASSETS | $330M |
| Account Payables | $34M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$35M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $0 |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $5M |
| Other Non-Current Liabilities | -$12M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $83M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $247M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $161.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $247M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $247M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $330M |
| Total Debt | $7M |
| Net Debt | -$19M |