| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $53M | $54M | $51M | -0.4% | 4.1% |
| Op. Income | $6M | $6M | $2M | -6.7% | 271.4% |
| Gross Margin | 61.1% | 61.8% | 60.3% | -0.7pp | 0.9pp |
| Net Margin | 8.5% | 10.9% | 2.3% | -2.4pp | 6.2pp |
| EPS (Diluted) | $2.40 | $3.09 | $0.62 | -22.3% | 287.1% |
| Free Cash Flow | -$793.0K | $12M | -$15M | -106.8% | 94.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $53M |
| Cost of Revenue | $21M |
| GROSS PROFIT | $33M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $8M |
| Operating Expenses | $27M |
| Cost & Expenses | $48M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $53M |
| Cost of Revenue | $21M |
| GROSS PROFIT | $33M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $8M |
| Operating Expenses | $27M |
| Cost & Expenses | $48M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $5M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $96.0K |
| Deferred Income Tax | -$92.0K |
| Other Non-Cash Items | -$3M |
| Change in Working Capital | -$734.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $1M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$41M |
| Sales/Maturities of Investments | $41M |
| Other Investing Activities | $17.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$1M |
| Common Dividends Paid | -$867.0K |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | -$793.0K |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $22M |
| Short-Term Investments | $122M |
| Net Receivables | $14M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$166M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $0 |
| PP&E (Net) | $32M |
| Goodwill | $10M |
| Intangible Assets | $6M |
| Long-Term Investments | $213M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$261M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $0 |
| TOTAL ASSETS | $329M |
| Account Payables | $28M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$28M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $0 |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $3M |
| Other Non-Current Liabilities | -$10M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $76M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $254M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $346.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $254M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $254M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $329M |
| Total Debt | $7M |
| Net Debt | -$15M |