| Metric | FY 2010 | Prior Q | FY 2009 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $71M | — | $71M | — | 0.0% |
| Op. Income | $9M | — | $6M | — | 45.6% |
| Gross Margin | 93.8% | — | 88.1% | — | 5.7pp |
| Net Margin | 8.9% | — | 6.8% | — | 2.2pp |
| EPS (Diluted) | $2.78 | — | $2.10 | — | 32.4% |
| Free Cash Flow | $4M | — | $7M | — | -45.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $71M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $67M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $31M |
| General & Administrative | $27M |
| SG&A Expenses | $58M |
| Other Expenses | $529.6K |
| Operating Expenses | $58M |
| Cost & Expenses | $63M |
| OPERATING INCOME | $9M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $9M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $851.8K |
| EBIT | $9M |
| EBITDA | $9M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $71M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $67M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $31M |
| General & Administrative | $27M |
| SG&A Expenses | $58M |
| Other Expenses | $529.6K |
| Operating Expenses | $58M |
| Cost & Expenses | $63M |
| OPERATING INCOME | $9M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $9M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $851.8K |
| EBIT | $9M |
| EBITDA | $9M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $6M |
| Depreciation & Amortization | $851.8K |
| Stock-Based Compensation | $216.7K |
| Deferred Income Tax | $832.0K |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | -$7M |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | -$317.5K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$27M |
| Sales/Maturities of Investments | $23M |
| Other Investing Activities | $24.7K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$4M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$378.8K |
| Common Dividends Paid | -$639.7K |
| Other Financing Activities | $140.5K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$878.0K |
| FREE CASH FLOW | $4M |
| Net Change in Cash | -$616.2K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $8M |
| Short-Term Investments | $27M |
| Net Receivables | $7.3B |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $46M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $29.2B |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $127M |
| Tax Assets | $477M |
| Other Non-Current Assets | -$131M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $477M |
| TOTAL ASSETS | $153M |
| Account Payables | $10M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$11M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.1B |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $48.5B |
| TOTAL LIABILITIES | $50M |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $98M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $6M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $104M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $104M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $153M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$8M |