| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $7M | $7M | $7M | 12.6% | 7.2% |
| Op. Income | $1M | $791.5K | $2M | 80.3% | -21.0% |
| Gross Margin | 64.6% | 57.1% | 61.1% | 7.4pp | 3.5pp |
| Net Margin | 17.3% | 10.7% | 20.9% | 6.6pp | -3.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.07 | $0.04 | $0.08 | 81.6% | -11.7% |
| Free Cash Flow | $348.1K | $2M | $2M | -80.5% | -81.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $866.2K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $131.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $154.2K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $310.4K |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $86.0K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $866.2K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $131.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $154.2K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $310.4K |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $86.0K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $1M |
| Depreciation & Amortization | $86.0K |
| Stock-Based Compensation | $733.4K |
| Deferred Income Tax | -$261.7K |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | $395.6K |
| Capital Expenditure | -$47.4K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$47.4K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $348.1K |
| Net Change in Cash | $348.1K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $20M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $6M |
| Other Current Assets | $413.9K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $31M |
| PP&E (Net) | $6M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $60.3K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $592.9K |
| Other Non-Current Assets | $182.5K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7M |
| TOTAL ASSETS | $38M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $191.7K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $424.2K |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $19.5K |
| Additional Paid-In Capital | $54M |
| Retained Earnings | $2M |
| Treasury Stock | -$21M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $34M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $34M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $38M |
| Total Debt | $437.4K |
| Net Debt | -$19M |