| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $7M | $7M | $7M | -10.3% | -2.7% |
| Op. Income | $791.5K | $2M | $1M | -65.5% | -44.4% |
| Gross Margin | 57.1% | 61.5% | 59.3% | -4.4pp | -2.1pp |
| Net Margin | 10.7% | 22.1% | 16.9% | -11.3pp | -6.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.04 | $0.10 | $0.07 | -57.9% | -42.4% |
| Free Cash Flow | $2M | -$325.9K | $1M | 647.3% | 23.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $670.4K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | $791.5K |
| Interest Income | $115.9K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $134.1K |
| INCOME BEFORE TAX | $925.6K |
| Income Tax Expense | $226.9K |
| Net Income from Continuing Ops | $698.7K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $698.7K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $698.7K |
| D&A | $85.4K |
| EBIT | $925.6K |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $670.4K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | $791.5K |
| Interest Income | $115.9K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $134.1K |
| INCOME BEFORE TAX | $925.6K |
| Income Tax Expense | $226.9K |
| Net Income from Continuing Ops | $698.7K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $698.7K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $698.7K |
| D&A | $85.4K |
| EBIT | $925.6K |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $698.7K |
| Depreciation & Amortization | $85.4K |
| Stock-Based Compensation | $283.2K |
| Deferred Income Tax | -$284.7K |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$32.7K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$32.7K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $408.8K |
| NET CASH FROM FINANCING | $408.8K |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $19M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $5M |
| Other Current Assets | $247.5K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $29M |
| PP&E (Net) | $6M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $60.3K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $331.2K |
| Other Non-Current Assets | $75.3K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7M |
| TOTAL ASSETS | $36M |
| Account Payables | $842.3K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $91.8K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $410.2K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $421.9K |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $19.5K |
| Additional Paid-In Capital | $53M |
| Retained Earnings | $339.6K |
| Treasury Stock | -$21M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $32M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $32M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $36M |
| Total Debt | $25.2K |
| Net Debt | -$19M |