| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $22M | $19M | — | 14.9% | — |
| Op. Income | -$2M | -$895.7K | — | -109.5% | — |
| Gross Margin | 13.8% | 15.7% | — | -1.8pp | — |
| Net Margin | -9.9% | -5.2% | — | -4.7pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.04 | $-0.02 | — | -118.1% | — |
| Free Cash Flow | $16M | -$16M | — | 204.4% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $22M |
| Cost of Revenue | $19M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $24M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $3.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$2.8K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $282.7K |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $6.5K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | -$74.1K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | $19M |
| OPERATING CASH FLOW | $16M |
| Capital Expenditure | -$568 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$568 |
| Net Debt Issuance | $82.7K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$20.6K |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | $16M |
| Net Change in Cash | $14M |