| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | $2M | $2M | 25.1% | 76.2% |
| Op. Income | -$2M | -$3M | -$4M | 27.3% | 38.7% |
| Gross Margin | 50.3% | 56.3% | 47.5% | -6.1pp | 2.8pp |
| Net Margin | -73.6% | -126.7% | -214.4% | 53.1pp | 140.7pp |
| EPS (Diluted) | $-3.72 | $-6.36 | $-7.71 | 41.5% | 51.8% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$2M | -$3M | 27.4% | 40.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $911.9K |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $570.7K |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $9.2K |
| Interest Expense | $4.5K |
| Other Income/Expenses | $72.6K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $606.7K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$4 |
| EPS Diluted | -$4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $606.7K |
| Stock-Based Compensation | $79.6K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $5.7K |
| Change in Working Capital | -$122.3K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$172.2K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $467.3K |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $295.1K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$50.4K |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | $61.4K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5M |
| PP&E (Net) | $131.4K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $7M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $27.6K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7M |
| TOTAL ASSETS | $12M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $258.9K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $6M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $6M |
| Common Stock | $1.3K |
| Additional Paid-In Capital | $70M |
| Retained Earnings | -$64M |
| Treasury Stock | -$172 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $6M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $6M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $12M |
| Total Debt | $29.1K |
| Net Debt | -$2M |