| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | $3M | $3M | -11.1% | -22.4% |
| Op. Income | -$3M | -$3M | -$3M | -4.5% | -18.0% |
| Gross Margin | 56.3% | 44.6% | 61.1% | 11.8pp | -4.8pp |
| Net Margin | -126.7% | -119.3% | -82.4% | -7.4pp | -44.3pp |
| EPS (Diluted) | $-6.36 | $-6.77 | $-5.16 | 6.1% | -23.3% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$687.3K | -$4M | -243.0% | 46.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $912.0K |
| Selling & Marketing | $665.9K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $608.7K |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $30.5K |
| Interest Expense | $4.5K |
| Other Income/Expenses | $98.4K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $596.7K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$6 |
| EPS Diluted | -$6 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $596.7K |
| Stock-Based Compensation | $93.9K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $170.5K |
| Change in Working Capital | -$31.4K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$284.6K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$460.9K |
| Sales/Maturities of Investments | $3M |
| Other Investing Activities | -$275.5K |
| NET CASH FROM INVESTING | $2M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$52.5K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$204.8K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$118.9K |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$253.8K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $466.5K |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $314.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5M |
| PP&E (Net) | $274.2K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $7M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $27.6K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7M |
| TOTAL ASSETS | $13M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $272.7K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $6M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $6M |
| Common Stock | $947 |
| Additional Paid-In Capital | $69M |
| Retained Earnings | -$62M |
| Treasury Stock | -$172 |
| Accum. Other Comp. Income | $41 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $7M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $7M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $13M |
| Total Debt | $156.7K |
| Net Debt | -$2M |