| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $10M | — | $11M | — | -6.6% |
| Op. Income | -$10M | — | -$6M | — | -71.9% |
| Gross Margin | 54.3% | — | 52.9% | — | 1.4pp |
| Net Margin | -98.5% | — | -80.5% | — | -18.0pp |
| EPS (Diluted) | $-20.44 | — | $-24.51 | — | 16.6% |
| Free Cash Flow | -$9M | — | -$12M | — | 23.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $10M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $3M |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $801.1K |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $21M |
| OPERATING INCOME | -$10M |
| Interest Income | $169.3K |
| Interest Expense | $239.0K |
| Other Income/Expenses | -$59.8K |
| INCOME BEFORE TAX | -$10M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$10M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$10M |
| EBITDA | -$9M |
| EPS | -$20 |
| EPS Diluted | -$20 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$10M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $678.6K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $190.2K |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$6M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | -$4M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $78.6K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$3M |
| FREE CASH FLOW | -$9M |
| Net Change in Cash | -$12M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $15M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $140.9K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $20M |
| PP&E (Net) | $410.5K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $27.6K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5M |
| TOTAL ASSETS | $25M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $132.3K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $27.4K |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $892 |
| Additional Paid-In Capital | $69M |
| Retained Earnings | -$48M |
| Treasury Stock | -$172 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $20M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $20M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $25M |
| Total Debt | $185.8K |
| Net Debt | -$15M |