| Metric | FY 2024 | Prior Q | FY 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $102M | — | $91M | — | 12.1% |
| Op. Income | $16M | — | $22M | — | -24.9% |
| Gross Margin | 64.6% | — | 75.4% | — | -10.8pp |
| Net Margin | 13.7% | — | 20.0% | — | -6.4pp |
| EPS (Diluted) | $1.86 | — | $2.40 | — | -22.5% |
| Free Cash Flow | $18M | — | $20M | — | -12.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $102M |
| Cost of Revenue | $36M |
| GROSS PROFIT | $66M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $30M |
| SG&A Expenses | $31M |
| Other Expenses | $18M |
| Operating Expenses | $49M |
| Cost & Expenses | $85M |
| OPERATING INCOME | $16M |
| Interest Income | $90M |
| Interest Expense | $34M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $16M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $14M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $16M |
| EBITDA | $18M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $102M |
| Cost of Revenue | $36M |
| GROSS PROFIT | $66M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $30M |
| SG&A Expenses | $31M |
| Other Expenses | $18M |
| Operating Expenses | $49M |
| Cost & Expenses | $85M |
| OPERATING INCOME | $16M |
| Interest Income | $90M |
| Interest Expense | $34M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $16M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $14M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $16M |
| EBITDA | $18M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $14M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $476.0K |
| Deferred Income Tax | -$310.0K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $20M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$7M |
| Sales/Maturities of Investments | $49M |
| Other Investing Activities | -$77M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$38M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | -$4M |
| Common Dividends Paid | -$8M |
| Other Financing Activities | $23M |
| NET CASH FROM FINANCING | $9M |
| FREE CASH FLOW | $18M |
| Net Change in Cash | -$9M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $25M |
| Short-Term Investments | $228M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $253M |
| PP&E (Net) | $28M |
| Goodwill | $48M |
| Intangible Assets | $1.0K |
| Long-Term Investments | $1.7B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $86M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.8B |
| TOTAL ASSETS | $2.1B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $54M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.7B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.8B |
| Long-Term Debt | $59M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $16M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $75M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.9B |
| Common Stock | $126M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $103M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$21M |
| Other Equity | $2M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $210M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $210M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.1B |
| Total Debt | $113M |
| Net Debt | $88M |