| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $77M | — | $71M | — | 7.4% |
| Op. Income | $27M | — | $23M | — | 15.0% |
| Gross Margin | 92.4% | — | 90.3% | — | 2.1pp |
| Net Margin | 29.0% | — | 27.4% | — | 1.7pp |
| EPS (Diluted) | $2.91 | — | $2.45 | — | 18.8% |
| Free Cash Flow | $24M | — | $24M | — | -0.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $77M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $71M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $25M |
| SG&A Expenses | $27M |
| Other Expenses | $17M |
| Operating Expenses | $44M |
| Cost & Expenses | $50M |
| OPERATING INCOME | $27M |
| Interest Income | $66M |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $27M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $22M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $22M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $22M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $27M |
| EBITDA | $29M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $77M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $71M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $25M |
| SG&A Expenses | $27M |
| Other Expenses | $17M |
| Operating Expenses | $44M |
| Cost & Expenses | $50M |
| OPERATING INCOME | $27M |
| Interest Income | $66M |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $27M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $22M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $22M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $22M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $27M |
| EBITDA | $29M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $22M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $610.0K |
| Deferred Income Tax | $13.0K |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | -$553.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $27M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$211M |
| Sales/Maturities of Investments | $69M |
| Other Investing Activities | $39M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$106M |
| Net Debt Issuance | -$12M |
| Common Stock Repurchased | -$2M |
| Common Dividends Paid | -$8M |
| Other Financing Activities | $34M |
| NET CASH FROM FINANCING | $13M |
| FREE CASH FLOW | $24M |
| Net Change in Cash | -$66M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $39M |
| Short-Term Investments | $580M |
| Net Receivables | $34M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $653M |
| PP&E (Net) | $26M |
| Goodwill | $48M |
| Intangible Assets | $5.0K |
| Long-Term Investments | $1.3B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $33M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.4B |
| TOTAL ASSETS | $2.0B |
| Account Payables | $13M |
| Short-Term Debt | $58M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.7B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.8B |
| Long-Term Debt | $29M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $29M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.8B |
| Common Stock | $129M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $90M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$37M |
| Other Equity | $5M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $186M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $186M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.0B |
| Total Debt | $87M |
| Net Debt | $48M |