| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $520.2K | — | $416.8K | — | 24.8% |
| Op. Income | $139.8K | — | $146.0K | — | -4.3% |
| Gross Margin | 57.8% | — | 57.8% | — | 0.0pp |
| Net Margin | 14.5% | — | 16.7% | — | -2.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.00 | — | $0.00 | — | -17.4% |
| Free Cash Flow | -$180.5K | — | $56.6K | — | -418.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $520.2K |
| Cost of Revenue | $219.5K |
| GROSS PROFIT | $300.8K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $179.7K |
| Other Expenses | -$18.7K |
| Operating Expenses | $161.0K |
| Cost & Expenses | $380.4K |
| OPERATING INCOME | $139.8K |
| Interest Income | $15.6K |
| Interest Expense | $46.9K |
| Other Income/Expenses | $20.1K |
| INCOME BEFORE TAX | $159.9K |
| Income Tax Expense | $61.6K |
| Net Income from Continuing Ops | $75.4K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $75.4K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $75.4K |
| D&A | $69.2K |
| EBIT | $139.8K |
| EBITDA | $209.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $520.2K |
| Cost of Revenue | $219.5K |
| GROSS PROFIT | $300.8K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $179.7K |
| Other Expenses | -$18.7K |
| Operating Expenses | $161.0K |
| Cost & Expenses | $380.4K |
| OPERATING INCOME | $139.8K |
| Interest Income | $15.6K |
| Interest Expense | $46.9K |
| Other Income/Expenses | $20.1K |
| INCOME BEFORE TAX | $159.9K |
| Income Tax Expense | $61.6K |
| Net Income from Continuing Ops | $75.4K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $75.4K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $75.4K |
| D&A | $69.2K |
| EBIT | $139.8K |
| EBITDA | $209.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $75.4K |
| Depreciation & Amortization | $69.2K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $49.8K |
| Change in Working Capital | -$79.5K |
| OPERATING CASH FLOW | $114.9K |
| Capital Expenditure | -$295.3K |
| Acquisitions (Net) | -$39.5K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$24.9K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$359.7K |
| Net Debt Issuance | $626.4K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$16.3K |
| NET CASH FROM FINANCING | $628.3K |
| FREE CASH FLOW | -$180.5K |
| Net Change in Cash | $383.5K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $153.8K |
| Short-Term Investments | $449.5K |
| Net Receivables | $184.1K |
| Inventory | $24.9K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $828.0K |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | -$55.5K |
| Intangible Assets | $2.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $716.7K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $3M |
| Account Payables | $137.9K |
| Short-Term Debt | $150.8K |
| Deferred Revenue | $3 |
| Other Current Liabilities | $170.4K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $459.2K |
| Long-Term Debt | $860.8K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $122.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $982.8K |
| TOTAL LIABILITIES | $1M |
| Common Stock | $327.4K |
| Additional Paid-In Capital | $481.8K |
| Retained Earnings | $75.4K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $274.9K |
| Other Equity | -$2 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1M |
| Minority Interest | $317.2K |
| TOTAL EQUITY | $1M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | $857.9K |