| Metric | FY 2006 | Prior Q | FY 2005 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $416.8K | — | — | — | — |
| Op. Income | $146.0K | — | — | — | — |
| Gross Margin | 57.8% | — | — | — | — |
| Net Margin | 16.7% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $0.00 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $56.6K | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $416.8K |
| Cost of Revenue | $175.9K |
| GROSS PROFIT | $240.8K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $112.3K |
| Other Expenses | -$17.5K |
| Operating Expenses | $94.8K |
| Cost & Expenses | $270.7K |
| OPERATING INCOME | $146.0K |
| Interest Income | $3.1K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$14.3K |
| INCOME BEFORE TAX | $131.7K |
| Income Tax Expense | $42.4K |
| Net Income from Continuing Ops | $69.7K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $69.7K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $69.7K |
| D&A | $58.7K |
| EBIT | $146.0K |
| EBITDA | $204.7K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $416.8K |
| Cost of Revenue | $175.9K |
| GROSS PROFIT | $240.8K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $112.3K |
| Other Expenses | -$17.5K |
| Operating Expenses | $94.8K |
| Cost & Expenses | $270.7K |
| OPERATING INCOME | $146.0K |
| Interest Income | $3.1K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$14.3K |
| INCOME BEFORE TAX | $131.7K |
| Income Tax Expense | $42.4K |
| Net Income from Continuing Ops | $69.7K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $69.7K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $69.7K |
| D&A | $58.7K |
| EBIT | $146.0K |
| EBITDA | $204.7K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $69.7K |
| Depreciation & Amortization | $58.7K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $29.3K |
| Change in Working Capital | -$17.2K |
| OPERATING CASH FLOW | $140.4K |
| Capital Expenditure | -$83.8K |
| Acquisitions (Net) | -$1.8K |
| Purchases of Investments | -$1.7K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$11.2K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$98.5K |
| Net Debt Issuance | -$45.1K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$12.9K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$26.5K |
| FREE CASH FLOW | $56.6K |
| Net Change in Cash | $15.4K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $74.3K |
| Short-Term Investments | $94.1K |
| Net Receivables | $82.8K |
| Inventory | $58.6K |
| Other Current Assets | $31.9K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $347.6K |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | -$13.1K |
| Intangible Assets | $2.6K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $620.2K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $2M |
| Account Payables | $91.9K |
| Short-Term Debt | $93.2K |
| Deferred Revenue | $46.7K |
| Other Current Liabilities | $60.4K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $302.4K |
| Long-Term Debt | $213.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $64.8K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $277.8K |
| TOTAL LIABILITIES | $580.3K |
| Common Stock | $314.1K |
| Additional Paid-In Capital | $476.1K |
| Retained Earnings | $69.7K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $212.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1M |
| Minority Interest | $324.6K |
| TOTAL EQUITY | $1M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2M |
| Total Debt | $306.2K |
| Net Debt | $231.9K |