| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $11M | $10M | $9M | 6.9% | 24.2% |
| Op. Income | $232.0K | $641.0K | $2M | -63.8% | -87.7% |
| Gross Margin | 44.3% | 52.7% | 75.9% | -8.4pp | -31.6pp |
| Net Margin | 1.7% | 4.5% | 15.6% | -2.8pp | -14.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.06 | $0.14 | $0.43 | -58.8% | -86.6% |
| Free Cash Flow | $104.0K | $908.0K | $750.0K | -88.5% | -86.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $11M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $105.0K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $11M |
| OPERATING INCOME | $232.0K |
| Interest Income | $10M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $232.0K |
| Income Tax Expense | $47.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $185.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $185.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $185.0K |
| D&A | $168.0K |
| EBIT | $232.0K |
| EBITDA | $400.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $11M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $105.0K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $11M |
| OPERATING INCOME | $232.0K |
| Interest Income | $10M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $232.0K |
| Income Tax Expense | $47.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $185.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $185.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $185.0K |
| D&A | $168.0K |
| EBIT | $232.0K |
| EBITDA | $400.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $185.0K |
| Depreciation & Amortization | $168.0K |
| Stock-Based Compensation | $144.0K |
| Deferred Income Tax | -$53.0K |
| Other Non-Cash Items | -$297.0K |
| Change in Working Capital | -$29.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $118.0K |
| Capital Expenditure | -$14.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$2M |
| Sales/Maturities of Investments | $3M |
| Other Investing Activities | -$39M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$38M |
| Net Debt Issuance | $42M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$639.0K |
| Other Financing Activities | -$9M |
| NET CASH FROM FINANCING | $33M |
| FREE CASH FLOW | $104.0K |
| Net Change in Cash | -$5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $9M |
| Short-Term Investments | $200M |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $213M |
| PP&E (Net) | $11M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $654M |
| Tax Assets | $10M |
| Other Non-Current Assets | $22M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $698M |
| TOTAL ASSETS | $911M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $16M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $678M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $697M |
| Long-Term Debt | $132M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $140M |
| TOTAL LIABILITIES | $837M |
| Common Stock | $33.0K |
| Additional Paid-In Capital | $52M |
| Retained Earnings | $43M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$20M |
| Other Equity | -$1M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $74M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $74M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $911M |
| Total Debt | $148M |
| Net Debt | $140M |