| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $18M | $17M | $15M | 0.8% | 13.7% |
| Op. Income | $5M | $5M | $4M | -8.0% | 18.5% |
| Gross Margin | 76.1% | 76.9% | 75.7% | -0.8pp | 0.3pp |
| Net Margin | 23.5% | 26.0% | 22.0% | -2.5pp | 1.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.32 | $0.36 | $0.27 | -11.1% | 18.5% |
| Free Cash Flow | $3M | $3M | -$2M | 3.8% | 278.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $18M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $13M |
| R&D Expenses | $821.0K |
| Selling & Marketing | $4M |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $13M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $495.2K |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $226.1K |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $18M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $13M |
| R&D Expenses | $821.0K |
| Selling & Marketing | $4M |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $13M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $495.2K |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $226.1K |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $4M |
| Depreciation & Amortization | $226.1K |
| Stock-Based Compensation | $628.6K |
| Deferred Income Tax | $917.4K |
| Other Non-Cash Items | $1.0K |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | -$478.8K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$208.2K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$478.8K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$8M |
| Other Financing Activities | -$63.9K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$8M |
| FREE CASH FLOW | $3M |
| Net Change in Cash | -$5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $45M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $13M |
| Inventory | $13M |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $72M |
| PP&E (Net) | $11M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $3M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $2M |
| Other Non-Current Assets | $184.7K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $16M |
| TOTAL ASSETS | $88M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $365.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $8M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $3M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4M |
| TOTAL LIABILITIES | $12M |
| Common Stock | $1.3K |
| Additional Paid-In Capital | $29M |
| Retained Earnings | $47M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $76M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $76M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $88M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$43M |