| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $771.0K | $855.0K | $99.0K | -9.8% | 678.8% |
| Op. Income | -$35M | -$31M | -$35M | -11.0% | 0.9% |
| Gross Margin | 100.0% | 100.0% | 100.0% | 0.0pp | 0.0pp |
| Net Margin | -4047.6% | -3282.1% | -33627.3% | -765.5pp | 29579.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.38 | $-0.45 | $-0.56 | 15.6% | 32.1% |
| Free Cash Flow | -$28M | -$31M | -$24M | 10.4% | -16.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $771.0K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $771.0K |
| R&D Expenses | $27M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $36M |
| Cost & Expenses | $36M |
| OPERATING INCOME | -$35M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | -$31M |
| Income Tax Expense | $22.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$31M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$31M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$31M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$31M |
| EBITDA | -$28M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$31M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$4M |
| Change in Working Capital | $713.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$27M |
| Capital Expenditure | -$265.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$54M |
| Sales/Maturities of Investments | $30M |
| Other Investing Activities | -$10M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$34M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $57M |
| FREE CASH FLOW | -$28M |
| Net Change in Cash | -$4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $41M |
| Short-Term Investments | $155M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $7M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $203M |
| PP&E (Net) | $98M |
| Goodwill | $5M |
| Intangible Assets | $33M |
| Long-Term Investments | $76M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $541.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $213M |
| TOTAL ASSETS | $416M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $4M |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $19M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $110M |
| Deferred Tax Liabilities | $3M |
| Other Non-Current Liabilities | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $175M |
| TOTAL LIABILITIES | $194M |
| Common Stock | $8.0K |
| Additional Paid-In Capital | $937M |
| Retained Earnings | -$715M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$309.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $222M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $222M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $416M |
| Total Debt | $56M |
| Net Debt | $15M |