| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $855.0K | $268.0K | $2M | 219.0% | -50.3% |
| Op. Income | -$31M | -$44M | -$32M | 28.5% | 2.4% |
| Gross Margin | 100.0% | -8219.4% | -26.2% | 8319.4pp | 126.2pp |
| Net Margin | -3282.1% | -14700.7% | -1817.7% | 11418.6pp | -1464.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.45 | $-0.66 | $-0.53 | 31.8% | 15.1% |
| Free Cash Flow | -$31M | -$27M | -$34M | -13.1% | 10.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $855.0K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $855.0K |
| R&D Expenses | $23M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $32M |
| Cost & Expenses | $32M |
| OPERATING INCOME | -$31M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$28M |
| Income Tax Expense | $1.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$28M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$28M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$28M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$31M |
| EBITDA | -$28M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$28M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $427.0K |
| Change in Working Capital | -$9M |
| OPERATING CASH FLOW | -$30M |
| Capital Expenditure | -$539.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$35M |
| Sales/Maturities of Investments | $47M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $12M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $18M |
| FREE CASH FLOW | -$31M |
| Net Change in Cash | -$512.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $47M |
| Short-Term Investments | $145M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $8M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $200M |
| PP&E (Net) | $88M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $58M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $149M |
| TOTAL ASSETS | $349M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $5M |
| Other Current Liabilities | $541.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $16M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $110M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $20.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $155M |
| TOTAL LIABILITIES | $171M |
| Common Stock | $6.0K |
| Additional Paid-In Capital | $862M |
| Retained Earnings | -$684M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$241.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $178M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $178M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $349M |
| Total Debt | $46M |
| Net Debt | -$346.0K |